Konya batısında Tatköy-Sulutas-Küçükmuhsine köyleri çevresinin jeolojisi
Geology around the Tatkoy, Sulutas and Kucukmuhsine villages in the west of Konya city
- Tez No: 237514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışma alanı, Konya'nın yaklaşık 15 km batısındaki, Tatköy, Sulutas, Küçükmuhsine ve Değirmenköy'ü de içerisine alan 155 km²'lik bir alanı kapsamaktadır.İnceleme alanının en yaşlı birimini Sızma grubuna ait Siluriyen-Erken Karbonifer yaşlı kristalize kireçtaşlarından oluşan Bozdağ formasyonu oluşturmaktadır. Bozdağ formasyonu, Devoniyen-Erken Permiyen yaşlı metakonglomera, metaçört ve fillitlerden yapılışlı Bağrıkurt formasyonu üzerinde klipler halinde yüzeylemektedir. Bu birimlerin üzerinde Gökçeyurt grubuna ait Geç Triyas-Erken Jura yaşlı dolomitik kireçtaşı ve mermerlerden oluşan Kızılören formasyonu ve onunla yanal geçişli olan ve yine Geç Triyas-Erken Kretase yaşlı olan ve yer yer kristalize olmuş kireçtaşlarından ibaret Lorasdağı formasyonu uyumsuz olarak yer almaktadır. Tüm bu birimler Geç Miyosen-Erken Pliyosen yaşlı Dilekçi grubuna ait birimler tarafından açısal uyumsuzlukla örtülmektedir. Dilekçi grubuna ait birimler kırmızı renkli konglomera, kumtaşı ve çamurtaşından oluşan Sille formasyonu; onkolitli, stramatolitli, killi kireçtaşlarından oluşan Ulumuhsine formasyonu; dasitik-andezitik lav akıntılarından yapılmış olan Sulutas volkanitleri; bu volkanitlere ait piroklastiklerin meydana getirdiği Küçükmuhsine formasyonu ve en üstte bej ve sarımsı renkli çakıltaşı, kumtaşı, çamurtaşından oluşan Yürükler formasyonundan oluşmaktadır. Tüm bu birimler, kırmızı, kahve renkli kumtaşı ve çamurtaşından oluşan Pliyokuvaterner yaşlı Topraklı formasyonu tarafından açılı uyumsuz olarak örtülmektedir. En üstte ise Kuvaterner' den günümüze kadar çökelimini devam ettiren alüvyonlar yer almaktadır.İnceleme alanında yer alan Bozdağ, Bağrıkurt formasyonları metamorfizmaya uğramış olup özellikle Sızma ve Gökçeyurt grubuna ait Paleozoyik ? Mesozoyik birimleri, sıkışma tektoniği etkisinde kıvrımlanıp bindirmeli ve naplı yapılar kazanmışken aynı zamanda genleşme tektoniği etkisiylede yoğun bir biçimde çatlaklı, faylı yapılar kazanmışlardır. Bu kompresyonel ve tansiyonel tektonik rejimler büyük ölçüde Alpin ana orojenik sistemi içinde yer almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The study area nearly 15 km western of Konya, covers an area of 155 km2 including Küçükmuhsine, Tatköy, Sulutas and Değirmenköy villages. The oldest unit of the study area is Bozdağ formation consisting of old dolomitic crystallized limestone in Silurian-Early Carbonifer age that belongs to the Sızma group. Bozdağ formation overlies as a clips on to the Bağrıkurt formation consisting of Devoniyen-Early Permian aged metaconglomerate, metachert and phyllite. Kızılören formation which consists of old Triassic Early Jura aged dolomotic marbles belonging to Gökçeyurt group and Late Triassic ? Early Cretase aged crystallized limestone and Lorosdağ formation consisting of recrystallized limestone ?limestone settles as unconformably over these units. All of these units are covered by the Late Miyocene ? Early Pliocene aged units belonging to Dilekçi group. These units which belong to Dilekçi group are; Sille formation consisting of red color conglomerate, sandstone and mudstone, and Ulumuhsine formation consisting of oncolites , stromatolites clayey limestone and Sulutaş volcanites composed of dasitic-andesitic lava flows and Küçükmuhsine formation composed of piroclastics belonging to Sulutaş volcanites and the uppermost of the formation is Yürükler formation consisting of red-brown color gravelstone, sandstone and mudstone. All of these units are covered with angular unconformotiy by Plioquaterny aged Topraklı formation composed of red, brown colored sandstone and mudstone. Over all of these series, The alluviums take place lasting its deposits from Quaterny age to Current age. Bozdağ, Bağrıkurt and Lorosdağı formations within the survey area subjected to metamorphose and also gained intense fractured, folded and overlapped stracture.