Investigation of topoisomerase iiβ overexpression on aSN viaautophagy process in PD model
- Tez No: 795819
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Alfa sinüklein (aSN) kümelenmeleri, Parkinson Hastalığı (PD) patolojisinin ana özelliğidir ve onları hedeflemek, PD ile başa çıkmak için umut verici bir yol gibi görünmektedir. Bir grup RhoA/ROCK yolu inhibitörü, aSN oluşumu ve temizlenmesi üzerinde etkili etki gösterir. Daha önce, topo IIβ'nin in vitro PD ve Alzheimer Hastalığı (AD) modellerinde düşük ekspresyon seviyeleri gösterdiği gösterilmişti. Ek olarak, topo IIβ'nin baskılanması, in vitro PD modeline benzeyen nörodejenerasyon benzeri etkiye ve RhoA/ROCK ekspresyonunda artışa neden olur. Ayrıca, topo IIβ'nin RhoA protein ekspresyonu üzerindeki düzenleyici etkisi, nöral olarak farklılaşmış insan mezenkimal kök hücrelerinde (hMSC'ler) gösterilmiştir. Burada topo IIβ aşırı ekspresyonunun aSN oluşumu üzerindeki etkisini gözlemlemeyi ve arkasındaki mekanizmayı tespit etmeyi amaçladık. KCl konsantrasyonunun optimizasyonundan sonra, SH-SY5Y hücre hattında topo IIβ'yi aşırı ifade ettik. Daha sonra KCl ile aSN agregasyonunu indükledik ve aSN agregasyonunu immünofloresan ile araştırdık. 50 mM KCl'nin, aSN agregasyonlarını indüklemede etkili yeteneği olan daha az toksik konsantrasyon olduğunu bulduk. Ayrıca topo IIβ aşırı ekspresyonunun aSN oluşumunu engellediğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Alpha synuclein (aSN) aggregations are the main hallmark Parkinson Disease (PD) pathology and targeting them seems a promising way to deal with PD. A group of RhoA/ROCK pathway inhibitors show effective effect on the formation and clearance of aSN. Previously, it has been demonstrated that topo IIβ show low expression levels in vitro PD and Alzheimer Disease (AD) models. Additionallay, suppression of topo IIβ causes neurodegeneration like effect resembling the in vitro PD model and increase in RhoA/ROCK expression. Moreover, regulatory effect of topo IIβ on RhoA protein expression has been shown in neurally differentiated human mesenchymal stem cells (hMSCs). Here, we aimed to observe the effect of topo IIβ overexpression on aSN formation and detect the mechanism behind it. After optimization of KCl concentration, we overexpressed topo IIβ in SH-SY5Y cell line. Then we induced aSN aggregation by KCl and investigated the aggregation of aSN by immunofluorescence. We found that 50 mM KCl is the less toxic concentration with efficient ability to induce aSN aggregations. Besides, we showed that topo IIβ overexpression prevents aSN formation.