Investigation of the Effect of A53T Mutant Alpha-Synuclein Overexpression on DNA Topoisomerase IIβ and Nurr1 Expression in Neural Differentiated SHSY5Y Neuroblastoma Cells
Nöral Farklılaşmış SH-SY5Y Nöroblastoma Hücrelerinde A53T Mutant Alfa-Sinüklein Aşırı İfadesinin DNA Topoizomeraz IIβ ve Nurr1 Ekspresyonuna Etkisinin Araştırılması
  1. Tez No: 938365
  2. Yazar: ASLINUR SELİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Nöroloji, Biology, Molecular Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Alfa-sinüklein, sinaptik fonksiyon ve nörotransmiter salınımında rol oynayan bir proteindir, ancak bunun toksik oligomerler ve fibriller halinde toplanması, Parkinson hastalığının patogenezinde merkezi bir rol oynamaktadır. A53T mutasyonu özellikle alfa-sinüklein agregasyonunu hızlandırarak nörotoksik etkilerini şiddetlendirir. Çalışmalar, alfa-sinükleinin çeşitli hücresel süreçleri bozarak nöronal fonksiyon bozukluğuna ve dejenerasyona katkıda bulunan rolünü ortaya koymuştur. Topo IIβ, nöron hücrelerinin düzgün işleyişini ve bütünlüğünü sağlamada kritik bir rol oynamaktadır. Topo IIβ'nın düzensizliği veya işlevsizliği, nöronal gelişim ve fonksiyon üzerinde olumsuz etkilere yol açar; bu, topo IIβ'nın nörogelişimsel süreçler ve yaşam boyunca nöron sağlığı için önemini ortaya koymaktadır. Bir nükleer reseptör transkripsiyon faktörü olan Nurr1, dopaminerjik nöronların ve fonksiyonunun uygun şekilde gelişmesini sağlar. Nurr1'in bozulması Parkinson hastalığıyla bağlantılıdır ve nöron sağlığı ve hastalık patolojisindeki önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, A53T mutant alfa-sinükleinin aşırı ifadesinin iki spesifik faktör DNA topoizomeraz IIβ ve Nurr1 ekspresyonu üzerindeki etkisinin in vitro moleküler analizler, western blot, immünofloresan boyama ve RT-qPCR, yoluyla nöral farklılaşmış SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerinde araştırılmasına odaklanıldı. SH-SY5Y hücrelerinde A53T mutant alfa-sinükleinin aşırı ekspresyonu, topo IIβ, Nurr1 ve dopaminerjik nöronal işaretleyici TH'ın ekspresyonunda bir azalmaya yol açarak topo IIβ nöron farklılaşmasının kritik rolünü vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Alpha-synuclein protein is involved in synaptic function and neurotransmitter release, yet its aggregation into toxic oligomers and fibrils is central to the pathogenesis of Parkinson's disease. The A53T mutation specifically accelerates alpha-synuclein aggregation, exacerbating its neurotoxic effects. Studies have highlighted alpha-synuclein's role in disrupting various cellular processes, contributing to neuronal dysfunction and degeneration. Topo IIβ plays a critical role in ensuring the proper functioning and integrity of neuronal cells. Dysregulation or dysfunction of topo IIβ leads to negative effects on neuronal development and function suggesting the importance of topo IIβ for neurodevelopmental processes and neuronal health throughout life. Nurr1, a nuclear receptor transcription factor, ensures the proper development of dopaminergic neuron and its function. The disruption of Nurr1 is linked to Parkinson's disease, emphasizing its importance in neuronal health and disease pathology. In this study, the focus was on investigating the impact of overexpressing the A53T mutant form of alpha-synuclein on two specific factors—DNA topoisomerase IIβ and Nurr1 expression— through in vitro molecular analysis, western blot, immunofluorescence staining and RT-qPCR in neural differentiated SH-SY5Y neuroblastoma cells. The overexpression of A53T mutant alpha-synuclein in SH-SY5Y cells led to a reduction in the expression of topo IIβ, Nurr1, and the dopaminergic neuronal marker TH, highlighting the critical role of topo IIβ neuronal differentiation.