Sıçanlarda penisilin ile oluşturulan deneysel epilepsi ve davranış parametreleri üzerine traneksamik asidin etkileri
The effects of tranexamic acid on experimental epilepsy and behavior parameters in rats
  1. Tez No: 795818
  2. Yazar: FERDA SERDOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN TAMER KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Traneksamik asit (TXA) acil durumlarda kan kaybını azaltmak ve kan ürünü kullanımını sınırlandırmak amacıyla kullanılan antifibrinolitik ajandır. Klinik ve deneysel çalışmalarda TXA kullanımına bağlı ağrı ve nöbet şeklinde nöronal eksitabilitede artışa yönelik yan etkiler geliştiği bildirilmiştir. Bununla birlikte literatürde yer alan çalışmalarda TXA'nın hangi mekanizmalar aracılığı ile nöronal eksitabilitede artışa yol açtığı henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Sunulan tez çalışmasında TXA'nın nöronal eksitabilite üzerindeki etkisi deneysel epilepsi modelinde elektrofizyolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca TXA'nın ağrıya yönelik etki mekanizması da davranışsal olarak araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 64 adet erkek Sprague Dawley rat kullanıldı. Deneysel çalışma iki ayrı aşamada gerçekleştirildi. Birinci deney dizaynında ağrıya yönelik incelemeler yapıldı. Serum fizyolojik, 1 mg/kg TXA, 5 mg/kg TXA, 25 mg/kg TXA, 300 mg/kg gabapentin, 100 mg/kg taurin, 300 mg/kg gabapentin+25 mg/kg TXA ve 100 mg/kg taurin+25 mg/kg TXA uygulanan deney gruplarına intraperitoneal enjeksiyonlar sonrası sırasıyla açık alan, rotarod ve mekanik ağrı testleri uygulandı. Birinci deney dizaynı tamamlandıktan sonra bir hafta beklendi ve epileptik etkinliği incelemeye yönelik ikinci deney dizaynına geçildi. TXA'nın GABAA ve GABAB reseptör agonist ve antagonistleri ile etkileşiminin epileptiform aktivite üzerindeki etkinliği penisilin ile oluşturulan deneysel epilepsi modeli kullanılarak incelendi. Sadece TXA uygulanan grup haricindeki tüm deney gruplarına epileptiform aktiviteyi başlatmak için 500 ünite penisilin intrakortikal olarak enjekte edildi. Serum fizyolojik, 50 µg TXA, 100 µg TXA, 200 µg TXA, 10 µg müsimol+200 µg TXA, 10 µg bikukulin+200 µg TXA, 10 µg baklofen+200 µg TXA ve 10 µg paklofen+200 µg TXA uygulanan deney gruplarına ilgili etken maddeler intraserebroventriküler (i.c.v.) yoldan enjekte edilerek ECoG kaydı alındı. Bulgular: TXA'nın ağrı ve motor davranışlardaki etkinliğinin incelendiği birinci deney dizaynında 1, 5 ve 25 mg/kg TXA gruplarında açık alan ve rotarod testlerinde kontrol grubuna göre lokomotor ve motor davranışlarda anlamlı bir farklılık saptanmadı. Taurin grubunda açık alan testinde kontrole göre katedilen toplam mesafe (p=0,021) ve defekasyon sayısında artış gözlendi (p=0,009). Gabapentin+TXA grubu 25 mg/kg TXA grubu ile karşılaştırıldığında rotarod testinde platformdan düşme latensinde anlamlı azalma saptandı (p=0,008). 1 mg/kg TXA, 5 mg/kg TXA ve 25 mg/kg TXA grupları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında dinamik plantar test düzeneğindeki ölçülen mekanik ağrı eşiğinde anlamlı bir azalma tespit edildi (p=0,021). Taurin+TXA grubunda 25 mg/kg TXA grubuna göre mekanik ağrı eşiğinde anlamlı artış saptandı (p=0,046). TXA'nın epileptiform aktivite üzerindeki etkinliğinin incelendiği ikinci deney dizaynında baklofen+TXA grubunun kontrol grubuna göre enjeksiyonun 5.
Özet (Çeviri)
Aim : Tranexamic acid (TXA) is an antifibrinolytic agent used to reduce blood loss and limit the use of blood products in emergency situations. In clinical and experimental studies, it has been reported that side effects related to increased neuronal excitability in the form of pain and seizures develop due to the use of TXA. However, in the studies in the literature, the mechanisms by which TXA causes an increase in neuronal excitability have not yet been fully elucidated. In the presented thesis, the effect of TXA on neuronal excitability was investigated electrophysiologically in an experimental epilepsy model. In addition, the mechanism of action of TXA on pain was also investigated behaviorally. Materials and Methods : 64 male Sprague Dawley rats were used in the study. The experimental study was carried out in two separate stages. In the first experimental design, examinations for pain were made. After intraperitoneal injections, open field, rotaroad and mechanical pain tests were applied to the experimental groups that were administered normal saline, 1 mg/kg TXA, 5 mg/kg TXA, 25 mg/kg TXA, 300 mg/kg gabapentin, 100 mg/kg taurine, 300 mg/kg gabapentin+25 mg/kg TXA ve 100 mg/kg taurine+25 mg/kg TXA. After the first experimental design was completed, a week was waited and the second experimental design was started to examine the epileptic activity. The efficacy of the interaction of TXA with GABAA and GABAB receptor agonists and antagonists on epileptiform activity was investigated using the penicillin-induced experimental epilepsy model. 500 units of penicillin was injected intracortically to initiate epileptiform activity in all experimental groups except for the TXA group. Normal saline, 50 µg TXA, 100 µg TXA, 200 µg TXA, 10 µg mucimol + 200 µg TXA, 10 µg bicululine + 200 µg TXA, 10 µg baclofen + 200 µg TXA and 10 µg paclofen + 200 µg TXA were applied to the experimental groups. ECoG recording was taken by injecting active substances intracerebroventricular (i.c.v.) route. Results : In the first experimental design, in which the effectiveness of TXA on pain and motor behaviors was examined, no significant difference was found in locomotor and motor behaviors in the open field and rotarod tests in the 1, 5 and 25 mg/kg TXA groups compared to the control group. The total distance covered (p=0.021) and the number of defecations increased in the open field test in the taurine group compared to the control group (p=0.009). When the Gabapentin+TXA group was compared with the 25 mg/kg TXA group, a significant decrease was found in the latency of falling off the platform in the rotaroad test (p=0.008). When the 1 mg/kg TXA, 5 mg/kg TXA and 25 mg/kg TXA groups were compared with the control group, a significant decrease was found in the mechanical pain threshold measured in the dynamic plantar test setup (p=0.021). There was a significant increase in the mechanical pain threshold in the taurine+TXA group compared to the 25 mg/kg TXA group (p=0.046).