Periodontitisli dişlerin tedavisinde kullanılan geçici splint uygulamasının iyileşme üzerine olan etkilerinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 79584
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
47 ÖZET Periodontitisli Dişlerin Tedavisinde Kullanılan Geçici Splint Uygulamasının İyileşme Üzerine Olan Etkilerinin Klinik ve Radyografîk Olarak Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı i) Dişlerin geçici splmtienmesinin, periodontal tedavi esnasında uygulanan travmayı önleyerek tedavinin başarısını etkileyip etkilemediğiııi saptamak, ii) Şayet mevcut ise, splint uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında iyileşmedeki farkları incelemekti. Erişkin periodontitisli 29 hastanın ( 15 kadın, 14 erkek; 30-48 yaşlar arası) alt çene anterior dişleri ve çevre dokuları incelenmiştir. Tüm klinik değerlendirmeler başlangıç, 3. ay ve 6. aylarda her dişin mezyal, distal, bukkal ve lingual olmak üzere 4 yüzeyinden elde edilmiştir. Aşağıdaki parametreler değerlendirmeye alınmıştır: Plak indeks (PI), gingival indeks (GI), sondalamada kanama (BOP), süpürasyon (PÜ), dişeti cebi sıvısı akış hacmi (GCF(v)), sondalanan cep derinliği (PPD), sondalanan ataşman seviyesi (PAL), serbest dişeti kenarı konumu (GML), diş mobilitesi (MOB) ve radyografîk kemik kaybı miktarı (RBL). Hastalar gelişigüzel olarak 3 gruba ayrılmıştır: i) Birinci gruba sadece subgingival küretaj, ii) ikinci gruba subgingival küretajı takiben splint uygulaması ve oklüzal uyumlama ve iii) üçüncü gruba ise, splint uygulamasını takiben subgingival küretaj ve oklüzal uyumlama yapılmıştır. Hastalar her ay izlenmiş ve tedavi süresince ağız hijyeni eğitimleri tekrarlanmıştır. Periapikal radyograflar başlangıç ve 6. ayda kemik kaybı miktarını saptamak üzere paralel teknik kullanılarak elde edilmiştir. Metal ağ-kompozit kombinasyonu splintler tungsten firezler kullanılarak 2. ayın sonunda dikkatle çıkartılmıştır. Eşleştirilmiş t-testi ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılarak yapılan analizler, tüm grupların başlangıca göre 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY The Radiographic and Clinical Evaluation of the Effects of Temporary Splinting on Healing Performed in the Treatment of Periodontitis Affected Teeth The objective of this study was to i) determine whether temporary splinting of teeth may influence the success of treatment by avoiding trauma exerted during periodontal treatment and ii) if exists at all, to examine differences in healing patterns between splinted and unsplinted groups. Mandibular anterior teeth and their neighbouring tissues of 29 patients (15 female, 14 male; age range 30-48) with adult periodontitis were examined. All clinical evaluations were performed at 4 sites per tooth including mesial, distal, buccal and lingual aspects, at baseline, 3 and 6 months. The following parameters were evaluated: plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), suppuration (PU), gingival crevicular fuid volume (GCF(v)), probing pocket depth (PPD), probing attachment level (PAL), gingival margin level (GML), tooth mobility (MOB) and amount of radiographic alveolar bone loss (RBL). Patients were randomly divided into 3 groups: i) group 1 received subgingival curettage only, ii) group 2 received subgingival curettage followed by splinting and occlusal adjustment and iii) group 3 received splinting followed by subgingival curettage and occlusal adjustment. Patients were monitored monthly and oral hygiene instruction was repeated throughout the study period. Periapical radiographs were taken by using the standard paralleling technique at baseline and 6 months in order to determine the amount of bone loss. Mesh and composite resin splints were removed carefully at the end of the second month by using tungsten burs.