Mobil işletim sistemleri arayüz tasarımlarının görsel iletişim açısından incelenmesi
An analysis of mobile operation system interfaces designfrom the perspective of visual communication
  1. Tez No: 795843
  2. Yazar: FUAT BOĞAÇ EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, insanların günlük hayatında önemli bir yer edinen mobil iletişim cihazlarıyla sürekli etkileşim halinde bulunması gerçeğini göz önünde bulundurarak, bu cihazlarla kullanıcıların etkileşim kurma biçimlerini ve sorunlarını, arayüz tasarımı üzerinden incelenmesi amacını taşımaktadır. Mobil iletişim cihazları, iletişim teknolojilerinin tarihsel değişimlerine ve gelişimlerine bakıldığında“yeni iletişim teknolojileri”başlığı altında değerlendirilmektedir. Bu nedenle öncelikle“Yeni İletişim Teknolojileri ve Kitle İletişimi”ile“Yeni İletişim Teknolojilerinin Temel Özellikleri”başlıkları altında gerekli literatür taramaları yapılarak, ilgili tanımlamalara ve konular hakkındaki çeşitli görüşlere yer verilmiştir. Bunlarla birlikte özelinde mobil iletişim teknolojilerine ilişkin tanımlamalar ve bu teknolojilerin tarihsel değişim ve gelişim süreçleri“Mobil İletişim Teknolojileri”başlığı altında açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca yeni iletişim teknolojileriyle kullanıcı ilişkisini açıklayabilmek için teknolojik determinizm kavramıyla ve söz konusu ilişkiyi tartışan iki farklı yaklaşıma da“Mobil İletişim Teknolojileri – Kullanıcı İlişkisi”başlığı altında yer verilmeye çalışılmıştır. Mobil iletişim teknolojilerinde görsel iletişim kavramını açıklayabilmek için“Arayüz Tasarımı”,“Arayüz Tasarımında Kullanılabilirlik”,“Kullanıcı Odaklı Arayüz Tasarımı”ve“Arayüz Tasarımında Etkileşim”başlıkları altında literatür taranarak tanımlamalar yapılmıştır. Söz konusu kavramlar doğrultusunda Android ve IOS işletim sistemleri temel grafik tasarım ilkeleri çerçevesinde incelenmiştir. Çünkü arayüzün temel grafik tasarım ilkeleri gözetilerek tasarlanması, ortaya çıkacak tasarımı başarılı ve kullanılabilir kılmayı sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcının arayüzle direkt temas ve etkileşim halinde olması nedeniyle arayüz tasarımının mobil işletim sisteminin kullanılabilirliğini doğrudan etkilediği söylenebilir. Bu nedenle Android ve IOS işletim sistemleri arayüz tasarımlarında kullanılabilirliğin ölçülmesi amacıyla ilgili odak gruplarına yönelik saha araştırması yapılmıştır. Temel grafik tasarım ilkeleri açısından her iki arayüzde kısmen başarılı olurken, katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda arayüzlerin kullanılabilirlik açısından da kısmen başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca her iki arayüzde de diğerinden öne çıkacak ne işlevsel ne de görsellik açısından bir ayrıcalık bulunmamaktadır. Bu sonuçla kullanıcıya vaat edebilecekleri ve sunabilecekleri şeylerin aynı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse users' way of interaction as well as problems with mobile communication devices, considering the fact that mobile communication technologies play a big part of people's lives. Regarding the historical development of communication technologies, mobile communication devices, one can consider them as parts of“new communication technologies.”Therefore, a literature review has been made in the fields of“New Communication Technologies”and“The Fundamental Features of New Communication Technologies”to show this relation. Specifically, definitions and historical perspective in mobile communication technologies and its development have also shown in a section enetitled“Mobile Communication Technologies.”In order to show the relationship between users and new communication technologies, two different perspectives are shown: technological determinism and“Mobile Communication Technologies and its Relationship with Users.”In order to explain communication in mobile communication technologies,“Interface Design,”“Usability in Interface Design,”“User Centred Interface Design,”and“Interplay/interaction in Interface Design”were analysed. While doing this, IOS and Android operating systems were studied based on the fundamentals of graphic design because if these considered the basics of graphic design, then it makes the design useful and successful. Because user directly interacts with the interface, it can be argued that interface design influences the usability of mobile operating systems directly. Thus, in order to measure the usability in Android operating system and IOS, a field work was done with focus groups. Although according to basic graphic design principles, both operating systems were found as partially successful, data taken from users showed the fact that they are relatively successful in terms of usability too. Besides, none of the interfaces had any priority or privilege in terms of neither in terms of design nor in terms of functionality. Consequently, it can be argued that both give users the same thing.