Gürcistan Acara bölgesi halk kültürü (Keda ilçesi örneği)
Georgian Adjara district people's culture (Example: Keda province)
- Tez No: 795862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada Gürcistan'ın Acara bölgesinde bulunan Keda ilçesinin halk kültürünü araştırılmıştır. Acara bölgesi Gürcistan'ın güneybatısında bulunmaktadır. Bölge Gürcistan'a bağlıdır. Acara'da yaşayan nufüsü Gürcülerden oluşmaktadır. Acara bölgesi; halk kültürü bakımından Gürcistan'ın oldukça zengin ve araştırma için değerli bölgelerinden biridir. Araştırma konusunun kapsamını içeren Keda ilçesi Acara bölgesinde bulunan büyük ilçelerden biridir. Bu ilçede on büyük köy bulunmaktadır. Araştırma için Keda ilçesinin büyük köyleri seçilmiştir ve bilgileri elde etmek amaçlanmıştır. Keda ilçesinin kültürel mirası yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarımını koruyarak günümüze ulaşmıştır. Bu zengin kültürel mirasın izlerini halk inançlarında, adet-gelenek-göreneklerinde, yaşam tarzında ve genel kültüründe yoğun bir şekilde görmek mümkündür. Keda ilçesi üzerine yapılmış bu çalışma alan araştırmasıdır. Alan araştırması için yerlilerle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın büyük kısmı kaynak kişiler tarafından verilen bilgilerle doldurulmuştur. Köylere giderek bilgileri ve görselleri elde edilmiştir. Bu Araştırmanın temel amacı, Keda ilçesinde yüzyıllarca biriktirilen bu zengin kültürel mirasın izlerinin kayıt altına alınarak korunmasıdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Gürcistan, Acara, Batum ve Keda ilçesi hakkında genel bilgilere yer verildi: ikinci bölümünde Keda halkının gelenek-görenekler, yaşamı, geçiş dönemleri başlıkları altında araştırma yapıldı. Üçüncü bölümünde halk edebiyat ürünleri, halk masalları, halk arasında yaygın efsaneleri, alkış-kargışları, dualar, atasözleri, fikralar, bilmeceleri, son bölümünde ise isim-soyisim, yer isimleri ve etimolojiyi başlıkları hakkında inceleme yapıldı. Araştırmaya ek olarak görselleri elkenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the public culture of Keda province in Adjara, Georgia was studied. The Adjara region is located in the southwest of Georgia. The region is dependent on Georgia. The population of Adjara is made up of Georgians. The Adjara region is one of Georgia's very rich and valuable areas for research in terms of public culture. The Keda province, which includes the scope of the research, is one of the major districts in the Adjara region. There are ten large villages in this district. The large villages of Keda province have been selected for research and are intended to obtain information. The cultural heritage of Keda province has been relayed from generation to generation for centuries, reaching the present. It is possible to see the traces of this rich cultural heritage intensely in the public beliefs, tradition-traditions, lifestyle and general culture. This work on Keda province is field research. There were interviews with the locals for field research. Most of the work is filled with information provided by the source persons. They have been informed and visualized by going to villages. The main purpose of this research is to keep track of this rich cultural heritage collected for centuries in Keda province. The study consists of four sections. The first part included general information about Georgia, Adjara, Batumi city and Keda province: In the second part, research was conducted under the traditions and traditions, life and transition periods of the people of Keda. In the third part, folk literature products, folk tales, popular legends among the people, applause-carts, prayers and proverbs, jokes, riddles, the last chapter, were examined on the title of name-surname, place names and etymology. In addition to the research, their visuals are elated.