Predicting flight ticket prices
- Tez No: 795870
- Danışmanlar: DR. ROWANDA D A AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, havayollarının fiyatlarını tahmin etme sürecini bulmak ve otomatikleştirmektir. Dolayı uçak yolculuğunun yüksek talebi günümüzde bilet fiyatları çok hızlı değişiyor ve aradaki fark yüksektir. Hatta aynı uçuş için birkaç saat içinde fiyatlar farklı olabiliyor. Yolcular ulaşmaya çalışıyor en ucuz biletler ve Havayolu Şirketleri yüksek gelir elde etmek için satışlarını artırmaya çalışıyor. Araştırmamız, önceki uçuşlardan uçak bileti fiyatlarını tahmin ederek bu konuyu ele alacaktır. bilgiler. Çalışmamızda farklı havayollarının bilgilerini içeren bir veri seti seçtik, rota, zaman, fiyat, süre, bagaj vb. gibi, verilerin bu özelliklerine dayanarak, Sentetik veri üretme tekniğini de kullanarak farklı ML algoritması ile en iyi fiyatlar çünkü verileri zaman damgalarına göre de analiz edeceğiz. Makine Öğrenimi, tahmin konularında çok etkili bir sistem olduğunu kanıtladı. Pek çok sorun Makine Öğrenmesi teknikleri kullanılarak çözülmüştür. Araştırmamızda yeni bir yol havayolları bilet fiyatları sorunları sorununu çözmede yardımcı olan önerdi. Öncekine göre havayollarının ve hizmetlerinin verileri, uçak bileti fiyatlarını tahmin etmemize yardımcı olacak, bu da bize yardımcı olacaktır. müşteriler en ucuz bilet fiyatlarını almak için.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to find and automate the process to predict airlines prices. Due to high demand of air travel the prices of tickets changes very rapidly now a days and the difference is high. Even prices can be different in few hours for the same flight. Passengers are trying to get cheapest tickets and Airline Companies are trying to increase their sale to generate high revenue. Our research will address this issue by predicting the flight ticket prices from previous flights information's. In our work we selected a dataset which have the information of different airlines, like route, time, price, duration, baggage etc., Based on these features of data we will predict the best prices with different ML algorithm by using the synthetic data generation technique as well as we will also analyze the data based on time stamps. Machine Learning proved to be a very effective system in prediction matters. Many problems have been solved by using Machine Learning techniques. In our research a new way was proposed which help in solving the problem of airlines ticket prices issues. Based on previous data of airlines and its services, enable us to predict the flight ticket prices, that will help the customers to get the cheapest ticket prices.