Jandarma bölgesinde gerçekleşen trafik kazalarının veri madenciliği yöntemiyle analizi
Analysis of traffic accidents in the gendarmerie responsibility area using data mining method
- Tez No: 795907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyanın artan nüfusuna paralel olarak yolcu ve yük taşımacılığı ihtiyacı da artmaktadır. Ulaşım taleplerinin artması mevcut yol ağlarının genişlemesine ve ulaşım türlerinin artmasına neden olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl bir milyondan fazla kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde yolcu taşımacılığının %95,2'si karayoluyla yapılmaktadır. Karayoluyla yapılan taşımacılıkta kullanılan araç sayısının kullanıma paralel artması trafik kaza sayılarının artmasına neden olmaktadır. TÜİK verilerine bakıldığında 2020 yılı için toplam 150 275 ölümlü/yaralanmalı trafik kazası gerçekleştiği, bu kazalarda 4 866 kişinin hayatını kaybettiği, 226 266 kişinin yaralandığı görülmektedir. İçişleri Bakanlığı sorumluluğunda yürütülen trafik hizmetleri, Jandarma ve Polis trafik birimleri tarafından sağlanmaktadır. Sorumluluk alanlarının dağılımına bakıldığında; şehir içi trafik hizmetleri Polis, şehir dışı trafik hizmetleri ise Jandarma trafik ekipleri tarafından yerine getirilmektedir. Jandarmanın, kırsal bölgelerde görev yapması ve trafik akışının şehir merkezine göre farklılıklar göstermesinden dolayı meydana gelen kazaların nedenlerinin belirlenerek, alınabilecek tedbirlerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Jandarma trafik sorumluluk bölgesinde 2015-2019 yılları arasında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları veri madenciliği yöntemlerinden olan birliktelik kuralları ile analiz edilmiştir. Apriori algoritması kullanılarak hangi durumlarda kazaların daha sık olduğunu ortaya çıkarmak maksadıyla kurallar oluşturulmuştur. Çıkarılan kurallar üzerinden alınması gereken önlemler sıralanmış ve trafik kazalarını azaltmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increasing population of the world, the need for passenger and freight transportation is also increasing. The increase in transportation demands has led to the expansion of existing road networks and an increase in transportation types. According to the World Health Organization data, more than one million people die every year in the world as a result of traffic accidents. 95,2% of passenger transport in our country is done by road. The increase in the number of vehicles used in road transport in parallel with the use causes an increase in the number of traffic accidents. Looking at the data of the Turkish Statistical Institute, it is seen that a total of 150 275 traffic accidents with fatalities/injuries occurred in 2020, 4 866 people lost their lives and 226 266 people were injured in these accidents. Traffic services carried out under the responsibility of the Ministry of Interior are provided by the Gendarmerie and Police traffic units. Considering the distribution of responsibility areas; Urban traffic services are carried out by the Police, and rural traffic services are carried out by the Gendarmerie traffic teams. It is evaluated that the gendarmerie will contribute to the development of measures that can be taken by determining the causes of the accidents that occur due to the fact that the gendarmerie works in rural areas and the traffic flow differs according to the urban areas. Traffic accidents with fatalities/injuries that occurred in the Gendarmerie traffic responsibility area between 2015-2019 were analyzed with the association rules, which is one of the data mining methods. Using the Apriori algorithm, rules were created in order to reveal in which situations the accidents were more frequent. The measures to be taken on the basis of the rules were listed and suggestions were made to reduce traffic accidents.