Kaynaklı imalat yapan işletmelerde ISO 3834 standardının ürün kalitesine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of ISO 3834 standard on product quality in welded manufacturing companies
  1. Tez No: 795908
  2. Yazar: İLKER ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kaynaklı imalat yöntemleri geçmişten günümüze endüstride yoğun olarak kullanılmaktadır. Kaynak işlemine alternatif başka yöntemler olsa da, kaynak işlerinin birçok metal için uygulanabilir olması, sağlamlığı, kaynak yapacak personel bulunabilmesi, birleşimlerin ekonomik bir şekilde gerçekleştirilebilmesi nedeniyle halen en yaygın birleştirme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kaynak, aynı zamanda, uygulama sonrasında tüm parametrelerin tam olarak kontrol edilemediği bir işlemdir. Bu nedenledir ki, kaynak işlemine başlamadan önce tüm kontroller yapılmalı, yapılacak işe uygun malzeme, personel, yöntem ve sarf malzeme seçilmelidir. Tüm bu işlemleri yerine getirebilmek için ise bilgili ve tecrübeli personel ile gerekli ön testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynak işleminden önce, kaynak işlemi esnasında ve sonrasında yapılması gereken tüm işlemler ise ISO 3834 standardının ilgili bölümlerinde detaylıca açıklanmaktadır. Kaynaklı imalat yapan işletmeler için bir rehber niteliğinde olan ISO 3834 standart serisi, aynı zamanda bu işletmelerin değerlendirmesi ve belgelendirmesi için de bir referanstır. Bu tez çalışmasında ISO 3834 standardının genel değerlendirmesi, standardı uygulayan firmalardan alınan sözlü bilgiler ve yine standardı uygulayan firmaların yapıları ile uygulama öncesi ve sonrası farklılıklar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Welded manufacturing methods have been used extensively in the industry from past to present. Although there are other alternative methods to the welding process, it is still the most common joining method due to the applicability of welding works for many metals, its durability, availability of personnel to weld, and the ability to perform joints in an economical way. However, welding is also a process in which all parameters cannot be fully controlled after application. For this reason, all controls should be made before starting the welding process. The parent material, personnel, method and consumables should be selected before the welding process. In order to carry out all these processes, companies needs knowledgeable and experienced personnel and necessary preliminary tests. All operations to be performed before, during and after the welding process are explained in detail in the relevant sections of the ISO 3834 standard. The ISO 3834 standard series, which is a guide for welded manufacturing enterprises, is also a reference for the evaluation and certification of these enterprises. In this thesis, the general evaluation of the ISO 3834 standard, the verbal information received from the companies that implement the standard, the structures of the companies that implement the standard, and the differences before and after the implementation were investigated.