Erişkinlerde yeme farkındalığı, rüya temaları ve somatizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between eating awareness, dream themes and somatization in adults
  1. Tez No: 795927
  2. Yazar: HANDE BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, erişkinlerde yeme farkındalığı, rüya temaları ve somatizasyonun ilişkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda demografik değişkenlerin yeme farkındalığı, rüya temaları ve somatizasyonun her birinde farklılaşma durumu incelenmiştir. Bu çalışmada katılımcılara yeme farkındalığı ölçeği, rüya temaları ölçeği ve somatizasyon ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya ülkemizin farklı illerinden 388 kişi katılım sağlamıştır. Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır.Veriler SPSS 21 programında analiz edilmiştir. Bu araştırma, 2022 yılında Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 388 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Cinsiyet ilerüya temaları arasında anlamlı farkvardır. Medeni durum ile rüya temaları arasında anlamlı farkvardır. Yaş ile rüya temaları arasında anlamlı farkvardır. Çalışma durumu ile rüya temaları arasında anlamlı fark yoktur. Eğitim durumu ile rüya temaları arasında anlamlı fark yoktur.Yeme bozukluğu tanı alma durumu ile rüya temaları arasında anlamlı fark yoktur. Uyku bozukluğu tanı alma durumu ile rüya temaları arasında anlamlı farkvardır. Ortalama uyku saati ile yeme farkındalığı arasında fark yoktur. Psikiyatrik tanı alma durumu ile yeme farkındalığı arasında fark vardır. Aylık gelir durumu ile yeme farkındalığı arasında fark vardır. Cinsiyet ile yeme farkındalığı arasında fark yoktur. Medeni durum ile yeme farkındalığıarasında farkyoktur. Yaş ile yeme farkındalığı arasında fark yoktur. Psikiyatrik tanı alma durumu ile yeme farkındalığı arasında fark vardır. Aylık gelir durumu ile yeme farkındalığı arasında fark vardır. Günlük ortalama uyku saati ile yeme farkındalığı arasında fark yoktur. Psikiyatrik tanı alma durumu ile somatizasyon arasında farkvardır. Uyku bozukluğu ile somatizasyon arasında farkvardır. Aylık gelir durumu ile somatizasyon arasında fark vardır. Eğitim durumu ile somatizasyon arasında fark vardır. Somatizasyon ile yeme farkındalığı arasında ilişki bulunmuştur. Somatizasyon arttıkça yeme farkındalığı azalmaktadır. Somatizasyon ile rüya temaları arasında ilişki bulunmuştur. Somatizasyon arttıkça rüya temaları artmaktadır. Yeme farkındalığı ile rüya temaları arasında ilişki bulunmuştur. Yeme farkındalığı arttıkça rüya temaları azalmaktadır. Bu bulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between eating awareness, dream themes and somatization in adults. In this direction, the differentiation status in each of the demographic variables such as eating awareness, dream themes and somatization were examined. In this study, participants were applied the Mindful Eating Scale, Dream Themes Scale and Somatization Scale. 388 people from different cities of our country participated in the research. This research was conducted in relational screening model. The data were analyzed in SPSS 21 program. This research was applied to 388 people living in various provinces of Turkey in 2022. The results we have obtained are listed as follows: There is a significant difference between gender and dream themes. There is a significant difference between marital status and dream themes. There is a significant difference between age and dream themes. There is no significant difference between working status and dream themes. There is no significant difference between educational status and dream themes. There is no significant difference between the diagnosis of eating disorder and dream themes. There is a significant difference between sleep disorder diagnosis and dream themes. There is no difference between average sleep time and eating awareness. There is a difference between psychiatric diagnosis and eating awareness. There is a difference between monthly income and eating awareness. There is no difference between gender and dream themes. There is no difference between marital status and dream themes. There is no difference between age and dream themes. There is a difference between psychiatric diagnosis status and dream themes. There is a difference between monthly income and dream themes. There is no difference between daily average sleep time and dream themes. A difference was found between psychiatric diagnosis status and somatization. A difference was found between sleep disturbance and somatization. A difference was found between monthly income status and somatization. A difference was found between education status and somatization. A relationship was found between somatization and eating awareness. As somatization increases, awareness of eating decreases. A relationship was found between somatization and dream themes. As somatization increases, dream themes increase. A relationship was found between eating awareness and dream themes. As eating awareness increases, dream themes decrease. This will be discussed in the light of the literature.