Gözeneksiz yüzeyler üzerindeki latent parmak izlerinin siyanoakrilat esterleri ile geliştirilmesi
- Tez No: 79595
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
72 ÖZET Gözeneksiz Yüzeyler Üzerindeki Latent Parmak İzlerinin Siyanoakrilat Esterleriyle Geliştirilmesi Süper Glue (etil veya metil Siyonaakrilat) buharı Parmak izi sıvısı içerisindeki bazı bileşenlerle polimerize olarak parmak izlerini oluşturan papil hatları boyunca beyaz bir polimer madde oluşturur. Bu polimerizasyon su ve parmak izi sıvısı içerisindeki bazı maddeler tarafından katalize edilir. Bu yöntemin etkinliği daha çok uygulama sırasındaki şartlarına bağlıdır. Özellikle, geleneksel Süper Glue kabinlerinde tavsiye edilen şartlar atmosfer basıncı, normal oda sıcaklığı ve %80 oranında kabin içi bağıl nem miktarıdır. Bu yöntemin bir çok gözeneksiz yüzey üzerindeki latent parmak izlerine uygulanması mümkündür. Geliştirilen parmak izlerinin görünürlüğünü artırmak için bazı floresan özellikteki boyar maddelerin kullanılması geliştirilen latent parmak izlerinin kalitesini artırır. Bu çalışmanın amacı özellikle gözeneksiz yüzeyler üzerlerindeki parmak izlerinin sıvı siyanoakrilat ile geliştirmek ve floresan özellikteki bazı boyar maddelerle bu parmak izlerinin kalitesini artırmaktadır. Bunun için plastik, elektrik bantları, alüminyum folyo, taşlar gibi gözeneksiz yüzeyler üzerlerine 100 kişi tarafından bırakılan, 950 adet latent parmak izi kullanılmıştır. Bu çalışmada sonuç olarak şu söylenebilir: Süper Glue Yöntemi gözeneksiz yüzeylerdeki parmak izlerinin geliştirilmesi için çok iyi bir yöntem olsa da geliştirilen parmak izleri ve bu izlerin bulunduğu zeminler arasında yeterince renk zıtlığı olmadığı için, bu izlerin çıplak gözle görülmesi ve fotoğraflanması zordur. Bu nedenle Süper Glue ile geliştirilen parmak izlerinin, parmak izi tozlan ve bazı floresan özellikte boyar maddelerle daha da geliştirilmesi ve kalitelerinin artırılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Adli Bilimler, Parmak izi, Siyanoakrilat, Boyar Maddeler, Floresan, Vakum Metal Çökeltme, Molotof Kokteyl
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY Development Of Latent Fingerprints On Nonporous Surfaces With Cyanoacrylate Esters Super glue vapor, ethyl or methi cyanoacrylate, polymerises on some latent fingerprints to produce a white deposit This polymerisation is thought to be catalaysed by water, and possibly some other constituents of latent fingerprints. The effectiveness of the process is very dependent on the processing conditions. Atmospheric pressure, normal room temperature and relative humidity of 80% are recommended for the application in traditional super glue chambers. It will develop fingerprints on a range of surfaces. The contrast of developed fingerprints may often be improved by application of fluorescent dyes and subsequent fluorescent examination. The main purpose of this study is to recover the latent fingerprints on nonporous surfaces with liquid cyanoacrylate and to improve developed fingerprints by fluorescent dyes and different light sources, for this purpose, 950 latent fingerprints on different surfaces such as plastics, electrical tapes, aluminum foils, rocks etc. were used for super glue application. As a conclusion it can be said that, although cyanoacrylate fuming is an excellent method for processing, the latent prints developed by this procedure often lack contrast and are difficult to visualize. For this reason, cyanoacrylate- developed latent prints should be further enhanced by staining with different fluorescent dyes and fingerprint powders. Key Words : Forensic science, Fingerprint, Cyanoacrylate, Dye solution, Flourescence, Vacuum metal deposition, Molotov coctail