Değişik sulandırıcılar ile dondurulan aygır spermalarının in vitro değerlendirilmesi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 79594
  2. Yazar: BARBAROS TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ YURDAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
66 ÖZET Değişik Sulandırıcılar İle Dondurulan Aygır Spermalarının İn-Vitro Değerlendirilmesi Üzerine Çalışmalar Bu çalışma Safkan Arap aygırlarının taze spermalarında spermatolojik özelliklerinin saptanmasından sonra laktoz ve tris sulandırıcılarıyla sulandırılıp dondurulması ve dondurma sonrası spermatolojik özelliklerinin saptanması amacıyla yapıldı. Araştırma Anadolu Tarım İşletmesinde yapıldı ve işletmenin Safkan Arap aygırlarından 5'i kullanıldı. Araştırmada kullanılan aygırların sun'i vajenle alınan ejakülatlarında sperma miktarı (ml), spermatozoa motilitesi (%), spermatozoa yoğunluğu (x106/ml), sperma pH'sı, toplam anormal spermatozoa oranı (%), anormal akrozom oranı (%) ile laktoz ve tris ile sulandırılan spermalarda sulandırma sonrası motilite oranları (%) saptandı. Beş aygırın 6'şar ejakülatında saptanan spermatolojik özelliklerin ortalama değerleri yukarıda belirtilen sırayla; 102,80±58,0 mi; % 65,67±14,06; 233,8±121,3x106 / mi; 7,18±0,15; % 23,70±3,75; % 4,56;±2,02; % 75,33±1,40 (laktoz ile); % 69,83±2,19 (tris ile) olarak bulundu. Beş Safkan Arap aygırından alınan spermalar laktoz ve tris sulandırıcıları ile cm3'te 100 milyon motil spermatozoa bulunacak şekilde sulandırıldı ve makrotüplere çekildikten sonra sıvı azot buharında donduruldu. Laktoz ile sulandırılıp dondurulan ve 50°C'de 40“ süreyle çözdürülen spermalarda çözüm sonu spermatozoa motilitesi (%), toplam anormal spermatozoa oranı (%), anormal akrozom oranı (%) ve spermatozoa dayanıklılığını saptamak için yapılan termo- rezistens test 1., 2. ve 3. saatlerde kontrolleri yapılan motilite oranlarının (%) ortalama değerleri yukarıda belirtilen sırayla; %47,44; o/o31 73; o/o22)64; %22,74; %9,13 ve %2,58 olarak saptandı. Tris ile sulandırılıp dondurulan ve 50°C'de 40”süreyle çözdürülen spermalarda çözüm sonu ortalama değerler yukarıda belirtilen sırayla; %37,83; %36,06; %24,14; %17,58; %5,50 ve %0,99 olarak tespit edildi. Laktoz ile sulandırılıp dondurulan spermaların 45°C'de 30“ süreyle su banyosunda çözdürülen makrotüplerde çözüm sonu67 ortalama değerler yukarıda belirtilen sıraya göre; %42,33; %35,52; %24,59; %19,94; %6,74 ve %1,13 olarak bulundu. Tris ile sulandırılıp dondurulan spermaların 45°C'de 30”süreyle su banyosunda çözdürülen makrotüplerde çözüm sonu ortalama değerler yukarıda belirtilen sıraya göre; %34,63; %38,39; %25,79; % 15,94; %4,96 ve %0,83 olarak saptandı. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; aygır spermasını laktoz ile sulandırmanın tris sulandırıcısına göre ve dondurduktan sonra 50°C'de 40“ süre ile çözdürmenin 45°C'de 30”süreyle göre daha iyi spermatolojik özellikler bulunduğunu ortaya koydu. Ayrıca sulandırıcılar ile çözdürme ısı ve sürelerinin arasında bir ilişkinin olmadığı da saptandı. Anahtar Sözcükler : Aygır, Sperma, Sulandırma, Dondurma, Çözdürme.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The Studies on In-Vitro Evaluation of Stallion Semen Frozen With Different Extenders The aim of this research was to investigate spermatoiojical charecteristics of stallion semen frozen with lactose and tris extenders. This experiment was done in the Anadolu State Farm and five Pure Arabian Stallions were used. In the fresh ejeculate taken by artificial vagina from stallions, ejaculate volume (ml), sperm motility (%), sperm concentration (x106 /ml), pH, total percentage of abnormal sperm (%), percentage of acrosome (%) were determined and after the dilution of ejeculate by lactose and tris extenders. The average measurements of six ejeculations of five stallions were; 102,80±58,0 ml; % 65,67±14,06; 233,8±121,3x106 / ml; 7,18±0,15; % 23,70±3,75; % 4,56;±2,02; % 75,33±1,40 (by laktoz); % 69,83±2,19 (by tris) respectively as mentioned above. Semen taken from five Pure Arabian Stallions were extended in away that to ensure 100x106 /cm3 motile spermatozoa by lactose and tris extenders and frozen in the macrotube in liquid nitrogen vapour. In the semen after thawing of 50°C-40 seconds the average values of semen; sperm motility (%), total percentage of abnormal sperm (%), percentage of acrosome (%) and thermo-resistens test motility (%) in 1., 2. and 3. hours were recorded; %47,44; %31,73; %22,64; %22,74; %9,13 and %2,58 respectively for diluted semen by lactose. In the semen after thawing of 50°C-40 seconds the average values of sperm were recorded; %37,83; %36,06; %24,14; %17,58; %5,50 and %0,99 respectively as mentioned above for diluted semen by tris. In the diluted semen by lactose extender, after thawing of 45°C-30 seconds spermatoiojical charecteristics were recorded; %42,33; %35,52; %24,59; %19,94; %6,74 and %1,13 respectively as mentioned above. In the diluted semen by tris extender, after thawing of 45°C- 30 seconds spermatoiojical charecteristics were recorded;69 %34,63; %38,39; %25,79; %15,94; %4,96 and %0,83 respectively as mentioned above. As a conclusion, extending stallion semen by lactose and was more succesfull compare to by tris extenders and thawing frozen semen at 50°C-40 seconds was given better results than thawing it at 45°C-30 seconds. On the other hand, no relation was found semen extenders and thawing temperature and time. Key Words : Stallion, Semen, Diluting, Freezing, Thawing.