Şiddet mağduru kadınlarda stres ve dini başa çıkma ilişkisi (Erzincan ili örneği)
The relationship between stress and religious coupling in women victims of violence (Erzincan province example)
  1. Tez No: 795951
  2. Yazar: MERVE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Religion, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şiddete maruz kalan kadınların yaşamış oldukları fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet, onların üzerlerinde fiziksel ve ruhsal anlamda telafisi pek mümkün olmayan yaralar açmaktadır. Bu durumla baş etmeye çalışan kadınlar, çeşitli başa çıkma mekanizmaları kullanmaktadırlar. Bu mekanizmalardan biri de dini başa çıkmadır. Buradan hareketle çalışmanın konusu,“Şiddet Mağduru Kadınlarda Stres ve Dini Başa Çıkma İlişkisi (Erzincan İli Örneği)”olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda çalışmada, kadınların ne tür şiddete maruz kaldıkları, bu süreçte yaşamış oldukları stres sonucunda fiziksel ve psikolojik durumlarının ne olduğu, hangi başa çıkma araçlarını kullandıkları ve bu süreçte dini başa çıkmanın ne derece etkili olduğu konusu incelenmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın evreni, Erzincan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve Kadın Konukevi'nden hizmet alan kadınlardır. Araştırmanın örneklemi ise 15 kadından oluşmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın veri seti, betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarından hareketle, şiddet mağduru kadınların yaşamış oldukları fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkma ve dini başa çıkma stratejileri belirlenmiştir. Bu kapsamda, şiddet mağduru kadınların yaşamış oldukları stresle mücadele etme sürecinde dini başa çıkmanın, genel anlamda olumlu bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The physical, psychological, sexual and economic violence experienced by women who have been subjected to violence inflicts physical and mental wounds on them that cannot be compensated. Women trying to cope with this situation use various coping mechanisms. One of these mechanisms is religious coping. From this point of view, the subject of the study was determined as“The Relationship Between Stress and Religious Coping in Women Victims of Violence (Erzincan Province Example)”. In this context, in this study, the subject of what kind of violence women are exposed to, what their physical and psychological conditions are as a result of the stress they have experienced in this process, what coping tools they use and how effective religious coping is in this process are examined. For this purpose, qualitative research method was used in the study. The universe of the research is the women who receive service from the Violence Prevention and Monitoring Center and the Women's Guesthouse affiliated to the Erzincan Provincial Directorate of Family and Social Services. The sample of the study consists of 15 women. Semi-structured interview technique was used in the research. The data set of the research was subjected to descriptive and content analysis. Based on the results of the analysis, coping strategies and religious coping strategies were determined for the physical and psychological disorders experienced by women who were victims of violence. In this context, it has been determined that religious coping has a positive effect in general in the process of coping with the stress experienced by women who are victims of violence.