Numerical analysis of the geosynthetic reinforced embankment constructed on a soft foundation
- Tez No: 795957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yumuşak killi zeminler üzerindeki bentler ve diğer yapılar, jeoteknik mühendisliği açısından bir zorluk olmaya devam etmektedir. Deformasyondan kaynaklanan problemler, dolgu üzerinde kapsamlıdır ve yetersiz kayma mukavemeti nedeniyle büyük dengesizliğe veya kaymaya yol açan ve ortaya çıkan problemleri çözmek için zaman gecikmesi maliyeti, servis dışı kalma süresi ve yüksek bakım maliyetine neden olan göçmeye neden olur. Bu nedenle, mevcut çalışma, trafik yüklerinin etkisi altındaki yumuşak killi zeminler üzerinde, geogrid ile donatı yoluyla ve taş kolonlarla desteklenerek orijinli geogrid ile desteklenen dolguların analizi ve tasarımı için geliştirilmiş bir model oluşturarak sorunları çözmeyi amaçlamıştır. temel toprağının iyileştirilmesi. Plaxis 3D 2020, toprak için uyarlanan ve bu araştırma için kullanılan Mohr-coulomb modeliydi. Bir dizi sayısal analiz kullanılarak, donatının konumu, katman sayısı ve geogridin tipi gibi önemli tasarım parametrelerinin etkisi, geogrid ile güçlendirilmiş bir dolgu üzerinde incelenmiştir. Modellerin sonuçları, kasa tipinde (GGIII) geogrid takviyeli bir dolgu için, güçlendirilmiş dolgunun yanal deformasyonunu, inşaat aşamasındaki iyileştirme değerinin (%45,2) ve yükleme aşamasının (%40,8) olduğunu göstermiştir. ve dört katmanlı geogrid ile. Düşey yerdeğiştirme durumunda, inşaat aşamasındaki iyileştirme değeri (%15) ve yükleme aşamasındaki iyileştirme değeri (%18,1) tip (GGIII) ve dört tabakalı donatısız dolgudur. Temel zemininin iyileştirilmesi amacıyla geogrid ile güçlendirilmiş taş kolonlar yerleştirilmiştir. Sonuçlar, taş kolonlarla desteklenmeyenlere göre geogrid takviyeli ve geogrid ile güçlendirilmiş taş kolonlu (GGIII) takviyeli set durumunda karşılaştırıldı ve yatay yer değiştirme durumundaki iyileştirme değeri (%71) oldu. inşaat aşamasında ve (% 12,7) dolgunun taş kolon desteği olmayan yükleme aşamasında. Düşey basınç durumunda, desteksiz dolguya kıyasla, geogridlerle güçlendirilmiş ve geogridle güçlendirilmiş taş kolonlarla güçlendirilmiş dolgunun durumundaki iyileşme inşaat aşamasında (%50) ve yükleme aşamasında (%61) olmuştur. taş sütunlardan. 1:1.5'lik bir eğim, en verimli kombinasyon olarak dört katmanlı tipte (GGIII) bir geogrid seçilmesini önerir.
Özet (Çeviri)
Embankments and other structures on soft clay soils continue to be a geotechnical engineering challenge. The problems resulting from deformation are extensive on the embankment and cause failure, which leads to great instability or slippage due to insufficient shear strength and to address the resulting problems, the cost of time delay, non-service period and high maintenance cost. Therefore, the current study aimed to solve the issues by creating an improved model for the analysis and design of embankments supported by the geogrid of origin on soft clay soils under the influence of traffic loads through reinforcement with geogrid and supported by stone columns for the purpose of improving the foundation soil. Plaxis 3D 2020 was the Mohr-coulomb model, which was adopted for the soil and was used for this research. Using a set of numerical analyses, the effect of important design parameters like the position of the reinforcement, the number of layers, and the type of geogrid was studied on a geogrid-reinforced embankment. The results of the models showed for a geogrid-reinforced embankment, the reinforced embankment's lateral deformation, the improvement value in the construction phase was (45.2%) and the loading phase was (40.8%) the unreinforced embankment in the case type (GGIII) and with four layers of geogrid. In the case of vertical displacement, the improvement value in the construction phase was (15%) and in the loading phase was (18.1%) the unreinforced embankment in the type (GGIII) and with four layers. For the purpose of improving the foundation soil, stone columns reinforced with geogrid were placed. The results were compared in the case of a geogrid-reinforced and reinforced embankment with stone columns reinforced with geogrid of the type (GGIII) than those not supported by stone columns, and the improvement value in the case of horizontal displacement was (71%) in the construction phase and (12.7%) in the loading phase of the embankment that is without support from stone columns. In the case of vertical pressure, the improvement in the state of the embankment reinforced by geogrids and reinforced by stone columns reinforced with geogrid was (50%) in the construction phase and (61%) in the loading phase compared to the embankment without support from stone columns. A slope of 1:1.5 recommends choosing a geogrid of the type (GGIII) with four layers as the most efficient combination.