7. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki etkinliklerin anahtar yetkinlikler açısından incelenmesi
Examination of the activities in the 7th grade Turkish textbooks in terms of key competencies
  1. Tez No: 795958
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ GÜNERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİFE KIRBAŞOĞLU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada 7. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki etkinliklerin Türkiye Yeterlilikler Çerçevesindeki anahtar yetkinlikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 'Anadilde İletişim', 'Yabancı Dillerde İletişim', 'Matematiksel Yetkinlik ve Bilim/Teknolojide Temel Yetkinlikler', 'Dijital Yetkinlik', 'Öğrenmeyi Öğrenme', Sosyal ve Vatandaşlıkla İlgili Yetkinlikler', 'İnisiyatif Alma ve Girişimcilik', 'Kültürel Farkındalık ve İfade' olmak üzere toplam sekiz anahtar yetkinlik araştırmada incelenmek üzere temel alınmıştır. Bu sekiz anahtar yetkinlik 7. sınıf ders kitaplarındaki etkinliklerde taranarak incelenmiştir. Araştırmada doküman incelemesi deseni kullanılmıştır. Çalışmada kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını 7. sınıf Türkçe ders kitapları oluşturmaktadır. Doküman olarak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan; 7. sınıf Türkçe ders kitapları (MEB Yayınları ve Özgün Yayınları) ele alınmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre 7. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki etkinliklerde anahtar yetkinliklerin dengeli bir dağılım göstermediği, yabancı dillerde iletişim yetkinliği ile ilgili etkinliğe yer verilmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the activities in the 7th grade Turkish textbooks in terms of key competencies in the Turkish Qualifications Framework. In this context, 'Communication in Mother Tongue', 'Communication in Foreign Languages', 'Mathematical Competence and Basic Competencies in Science/Technology', 'Digital Competence', 'Learning to Learn', Social and Citizenship Competencies', 'Taking Initiative and Entrepreneurship', 'Cultural Competencies' A total of eight key competencies, 'Awareness and Expression', were taken as the basis for analysis in the research. These eight key competencies were examined by scanning the activities in the 7th grade textbooks. Case study design was used in the research. Easily accessible case sampling method was used in the study. The data source of the research consists of 7th grade Turkish textbooks. Developed as a document by the Ministry of National Education and approved by the Board of Education; 7th grade Turkish textbooks (MEB Publications and Original Publications) were discussed. According to the findings obtained from the research data, it is seen that the key competencies in the activities in the 7th grade Turkish textbooks show a balanced distribution, and the activity related to communication competency in foreign languages is not included.