Üretrotomi esnasında uygulanan intralezyoner tedavilerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of intralesionary treatments applied during uretrotomy
  1. Tez No: 795998
  2. Yazar: KEREM BURSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN LEVENT KİREÇÇİ, UZMAN NİHAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Üretra darlığı, üroloji pratiğinde sık görülen ve çok sık nüks eden bir hastalıktır. İnternal üretrotomi üretra darlığı tedavisinde eski zamanlardan beridir kullanılmaktadır. Basit bir cerrahi yöntem olsa da literatürde yüksek nüks oranları bildirilmiştir. Biz de nüksten sorumlu fibrozisi engellemeyi amaçlayan üretrotomi ile eş zamanlı intralezyoner olarak uygulanan PRP, mitomisin-c ve steroid enjeksiyonlarının tedavi başarısında ve nüksü önlemede etkinliklerini kıyaslamayı amaçladık. Materyal ve Metot: 2017-2022 yılları arasında kliniğimizde DVIU yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar DVIU + intralezyoner PRP (n=21), DVIU + intralezyoner MMC (n=21), DVIU + intralezyoner prednisolon (n=21) ve yalnız DVIU (n=21) yapılan kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Postoperatif sonuçlar dört grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: İnternal üretrotomiyle birlikte PRP yapılan grupta 2 (%9,5), MMC yapılan grupta 3 (%14,3), prednisolon yapılan grupta 7 (%33,3), kontrol grubunda 9 (%42,9) hastada üretral darlık tekrarladı. PRP ve MMC'nin steroid ve kontrol grubuna göre rekürrensi anlamlı ölçüde azalttığı, steroid yapılan grubun kontrol grubuna göre rekürrensi anlamlı ölçüde azalttığı fakat PRP ve MMC kadar nüksü azaltmada başarılı olmadığı görüldü (p=0,049). PRP ve MMC arasında darlık nüksünü azaltmada anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Preoperatif darlık çapı ve darlık uzunluğunda anlamlı fark izlenmese de (p>0,05) nüks eden darlık uzunluğunda anlamlı fark görüldü (p=0,047). Buna karşın nüks darlık çapında anlamlı fark görülmedi (p=0,385). Kullanılan ajanlara bağlı komplikasyon görülmedi. Sonuç: DVIU sonrası intralezyonel uygulanan PRP ve MMC, prednisolon ve kontrol grubuna göre üretral darlık rekürrensini azaltmakta daha etkilidir. Güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Urethral stricture is a common and frequently recurrent disease in urology practice. Internal urethrotomy has been used since ancient times in the treatment of urethral stricture. Although it is a simple surgical method, frequent recurrence rates have been reported in the literature. We aimed to compare the efficacy of PRP, mitomycin-c and steroid injections applied simultaneously with urethrotomy, which aims to prevent fibrosis responsible for relapse, in treatment success and prevention of recurrence. Materials and Methods: Patients who underwent DVIU in our clinic between 2017-2022 were retrospectively screened. The patients were divided into four groups as DVIU + intralesional PRP (n=21), DVIU + intralesional MMC (n=21), DVIU + intralesional prednisolone (n=21), and DVIU alone (n=21) control group. Postoperative results were compared between the four groups. Results: Urethral stenosis recurred in 2 (9.5%) patients in the PRP group with internal urethrotomy, 3 (14.3%) patients in the MMC group, 7 (33.3%) patients in the prednisolone group and 9 (42.9%) patients in the control group. It was observed that PRP and MMC significantly reduced recurrence compared to the steroid and control groups, while the steroid group significantly reduced recurrence compared to the control group, but it was not as successful in reducing recurrence as PRP and MMC (p=0.049). There was no significant difference between PRP and MMC in reducing stenosis recurrence (p>0.05). Although there was no significant difference in preoperative stenosis diameter and stenosis length (p>0.05), a significant difference was observed in recurrent stenosis length (p=0.047). There was no significant difference in the diameter of recurrent stenosis (p=0.385). There were no complications related to the agents used. Conclusions: Intralesional PRP and MMC applied after DVIU are more effective in reducing urethral stricture recurrence than prednisolone and control group. It can be applied safely.