Anne baba tutumunun ikili ilişkilerde mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumu ile ilişkisi
The relationship between parenting styles and dyadic perfectionism and relationship satisfaction
- Tez No: 796010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, anne baba tutumunun ikili ilişkilerde olumlu olumsuz mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumu ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye'de bulunan, en az altı ay romantik ilişki yaşamış ya da yaşamakta olan, 280'i kadın 25'i erkek 305 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veriler internet üzerinden gönderilen form ile toplanmış, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden katılımcılara onam formu ile çalışma hakkında bilgi verilmiştir. Katılımcılar, Sosyodemografik Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), İkili İlişkilerde Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği (İİOOMÖ) ve İlişki İstikrarı Ölçeği (İSÖ)'ni doldurmuştur. Elde edilen veriler SPPS programı kullanılarak analiz edilmiş, normal dağılım durumlarına bakıldıktan sonra Bağımsız Örneklem T-testi, Mann Whitney U testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, otoriter ve koruyucu/istekçi ebeveyn tutumu ile olumsuz mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde zayıf ilişki, demokratik ebeveyn tutumu ile olumsuz mükemmeliyetçilik arasında ise negatif yönde zayıf ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte beklendiği üzere, demokratik ebeveyn tutumu ile olumlu mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmada ilişki doyumu ile anne baba tutumu ve ikili ilişkilerde olumlu olumsuz mükemmeliyetçilik arasındaki ilişki incelenmiş, olumsuz mükemmeliyetçilik ile ilişki doyumu arasında negatif yönde orta düzey ilişki, demokratik ebeveyn tutumu ile ise pozitif yönde zayıf ilişki olduğu görülmüştür. Olumlu mükemmeliyetçilik olarak kabul edilen yüksek standartlar alt boyutunun, koruyucu/istekçi ebeveyn tutumu ile arasındaki pozitif yönde ve ilişki doyumu ile arasındaki negatif yönde anlamlı ilişki, araştırmanın dikkat çeken ve beklenmedik bulgularındandır. Bunlara ek olarak, anne baba tutumu, ikili ilişkilerde olumlu olumsuz mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumunun, sosyodemografik değişkenlerden cinsiyet, psikolojik rahatsızlık varlığı, medeni durum, romantik ilişki sayısı ve ilişki süresine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between parenting styles, dyadic perfectionism and relationship satisfaction. Particapants were 305 (280 women and 25 men) Turkish university students, who have had or have been in a relationship for at least six months. Data collected through online platforms. Participants who agree to attend to study, given information about the research with informed consent form and then they filled Socio-Demographic Form, Parenting Styles Scale, The Dyadic Almost Perfect Scale and Love Attitudes Scale. The obtained data were analyzed using the SPPS program, and after the normality test, the Independent Sample T-test, Mann Whitney U test and One-Way Anova test were applied. Results indicated that, authoritarian and protective parenting styles were positively correlated with maladaptive perfectionism, whereas authoritative parenting style was negatively correlated with. As expected, it is established that there was a positive relationship between authoritative parenting style and adaptive perfectionism. Also, it is examined that, relationship satisfaction was negatively correlated with maladaptive perfectionism, in contrast it was positively correlated with authoritative parenting style. One of the remarkable and unexpected findings of this research were the personal standards dimension, which is accepted as adaptive perfectionism, was positively correlated with protective parenting style and negatively correlated with relationship satisfaction. In addition, it was seen that parenting styles, dyadic perfectionism and relationship satisfaction significantly differed to sociodemographic variables such as gender, presence of psychological discomfort, marital status, number of romantic relationships and relationship duration.