Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri, anksiyete duyarlılığı ve oyun bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between attention defict and hyperactivity disorder symptoms, anxiety sensitivity and game addicition in adults
  1. Tez No: 796012
  2. Yazar: BUSE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri, anksiyete duyarlılığı ve oyun bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 18-65 yaş arasındaki 444 kişiden oluşan örnekleme; sosyodemografik veri formu, Erişkin DEB/DEHB Tanı ve Değerlendirme Envanteri, Oyun Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Beck Anksiyete Ölçeği ve Anksiyete Duyarlılığı İndeksi- 3 verilmiştir. Ölçeklerden ulaşılan verilerin analiz edilmesi için Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), Bağımsız T Testi ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the relationship between Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) symptoms, Anxiety Sensitivity and Game Addiction in adults. For this purpose, sampling consisting of 444 people between the ages of 18-65; Sociodemographic Data Form, Adult ADD/ADHD Diagnosis and Evaluation Inventory, Game Addiction Scale Short Form, Beck Anxiety Scale and Anxiety Sensitivity Index-3 were given. One-Way Analysis of Variance (Anova), Independent T Test and Pearson Correlation Test were used to analyze the data obtained from the scales.