Bipolar bozuklukta beyin kan akımının incelenmesi: SPECT ile yapılan karşılaştırmalı bir çalışma
Evaluation of brain blood flows in bipolar disorder: A comparative study with SPECT
  1. Tez No: 79602
  2. Yazar: DURU KUZUGÜDENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN H. ÖZSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
10. ÖZET Amaç: Bu çalışma bipolar affektif bozuklukta, mani ve remisyon dönemlerinde oluşan beyin kan akımı değişikliklerinin duruma özgü olup olmadığını kontrollerdeki kan akımı ile karşılaştırarak saptamak, durumdan bağımsız olarak bipolar affektif bozuklukta yerleşik olabilecek bulguları belirleyebilmek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışmada mani (n=17), remisyon (n=16) ve kontrol grubu (n=17) olmak üzere toplam 50 denek üzerinde çalışılmıştır. Gruplar arasında t» yaş ve cinsiyet dağılımı açısından fark yoktur. Bipolar affektif bozukluk tanısı DSM-IV Eksen I Bozuklukları için yapılandırılmış Klinik Görüşme ile koyulmuş ve yine bu görüşme ile mani ve remisyon grupları birbirinden ayrılmıştır. Kontrol grubu ise normal sağlıklı bireylerden oluşmuştur. Tüm deneklere hangi grupta olduklarını bilmeyen araştırmacılar tarafından 99m TC-HMPAO SPECT uygulanmıştır. 3 grubun beyin kan akımları tüm beyne oralanmış, serebelluma oranlanmış, ve karşı eşdeğer beyin bölgesine oranlanmış değerler olarak ANOVA ile karşılaştırılmıştır. Mani ve remisyon grupları için ayrı ayrı mevsimsel özellikler, ailesel yüklülük, ilaç kullanımının beyin kan akımına etkisi incelenmiş, hastalık süresi ve hastalığın başlangıç yaşı ile kan akımı ölçütleri arasındaki bağıntı araşmlmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda mani ve remisyon grubundaki beyin kan akımı arasında, hiçbir ölçütte anlamlı fark saptanmazken, kontrol grubu ile diğer 2 grup arasında anterior-posterior gradientte farklılıklar, sağ temporal lobda belirginleşen perfüzyon değişiklikleri saptanmıştır. Beyin kan akımları ile mevsimsel özellikler, ailesel yüklülük, ilaç kullanımı, hastalık başlagıç yaşı ve hastalık süresi ile ilgili bağıntılar da incelenmiştir. SONUÇ: Bu bulguların net bilgiler olarak kliniğe uyarlanabilmesi için, gelecekte kontrollü çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. 76
Özet (Çeviri)
11. SUMMARY Objective: This study was conducted to determine whether the alteration patterns in regional cerebral blood flow in bipolar affective disorder, if present; are state dependant, and, to specify trait- characteristics, distinguishing patients from controls in terms of cerebral blood flow. Method: The study includes 50 subjects of which 17 were manic (group 1), 16 were in full-remission (group 2) (with a total of 33 bipolar I patients) and 17 were normal healthy volunteers (Group 3) The groups were identical by means of age and gender. DSM-IV Structured Clinical Interview for Diagnosis of Axis I Disorders was performed to varify the diagnosis of Bipolar affective disorder. Mania and remission groups were also formed similarly. Control group consisted of healthy volunteers. 99m TC-HMPAD SPECT was performed for all the subjects by clinicians who were blind to the group characteristics of the subjects The regional cerebral blood flows relative to the cerebellum and total brain blood flow and right left asymmetry indices, were compared with ANOVA. Results: There was no statistically significant difference between mania and remission groups. The control group was statistically diffent from the other groups in several parameters, the right temporal lobe and anterior- posterior gradient differences being the most prominent alterations. Conclusion: In order to apply these data for clinical uses, controlled studies must be done m the future. 77