Grafların spektral karakterizasyonu için karma genişleme kavramının kullanımı
Mixed extension concept as a tool for the spectral chararterization of graph
  1. Tez No: 796066
  2. Yazar: KÜBRA AKYIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında esas olarak grafların spektrumlarına göre karakterize edilebilmesi için karma genişleme kavramının kullanımı incelenmiştir. Ayrıca, en fazla üç adet özdeğeri −1 ya da 0 dan farklı olan grafların sınıflandırılması ve spektral karakterizasyonları ile ilgili literatürde var olan sonuçlarda derlenerek verilmiştir. Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin konusu, amacı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bazı temel tanım ve kavramlar verilmiş olup ilerleyen bölümlerde gerekli olacak önbilgilere değinilmiştir. Üçüncü bölümde incelenen kümenin ilk kısmı olan en fazla iki adet özdeğeri −1 ya da 0 dan farklı olan graflarla ilgili literatürde var olan bulgular verilmiştir. Dördüncü bölümde incelenen kümenin diğer kısmı olan tam olarak üç adet özdeğeri −1 ve 0 dan farklı olan graflar ile ilgili literatürde var olan bulgulara değinilmiştir. Beşinci bölümde üç noktalı yol grafın karma genişlemeleri ve özel bir durum olan ananas grafların tam spektral karakterizasyonlarına yer verilmiştir. Altıncı bölüm olan son bölümde ise tez çalışmasının sonucunda yapılan çıkarım ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of the concept of mixed broadening has been examined in order to characterize graphs according to their spectra. In addition, the results available in the literature related to classification and spectral characterization of graphs with at most three eigenvalues different from -1 or 0 are given. This thesis consists of six chapters. In the first chapter, information about the subject, purpose and method of the thesis is given. In the second part, some basic definitions and concepts are given and the necessary background information is mentioned in the following sections. In the third chapter, the findings in the literature about graphs with at most two eigenvalues different from -1 or 0, which are the first part of the examined set, are given. In the fourth chapter, the findings in the literature regarding the graphs with exactly three eigenvalues different from -1 and 0, which are the other part of the examined cluster, are mentioned. In the fifth chapter, the mixed expansions of the three-point path graph and the full spectral characterizations of the pineapple graphs, which is a special case, are given. In the last chapter, which is the sixth chapter, the inferences and suggestions made as a result of the thesis work are mentioned.