The impact of entrepreneurial orientation on organization performance meditating by marketing strategies the case of Iraq
Girişimcilik etkisi organizasyon oryantasyonu pazarlama yoluyla performans meditasyonu stratejiler Irak örneği
- Tez No: 796084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, firmanın pazarlama stratejileri ile girişimcilik arasındaki bağlantıyı analiz etmeyi amaçlamaktadır. oryantasyon ve performans. Ayrıca, çalışma aynı zamanda aracılık etkisini de analiz etmektedir. değişkenler arasındaki pazarlama stratejileri. 312 katılımcıdan veri toplandı bir anket kullanmak. Yanıtlar, AMOS adlı yazılım kullanılarak analiz edildi. ve SPSS. Çalışmanın sonucu, girişimcilik yöneliminin ve boyutlardan birinin Pazarlama stratejilerinin, yani ürünün, firmanın performansını olumlu ve önemli ölçüde etkilemesi verim. Buna karşılık, pazarlama stratejilerinin diğer üç boyutunun önemsiz ama olumlu bir etkisi vardır. firmanın performansını etkiler. Arabuluculuk analizi, pazarlama stratejilerinin değişkenler arasındaki ilişkiye aracılık eder. Çalışma değerli tavsiyelerde bulunuyor firmaların performanslarını artırmalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the link among the firm's marketing strategies, entrepreneurial orientation, and performance. Moreover, the study also analyzes the mediating effect of marketing strategies between the variables. The data was collected from 312 participants utilizing a questionnaire. The responses were analyzed by using the software, namely AMOS and SPSS. The study's outcome shows that entrepreneurial orientation and one of the dimensions of marketing strategies, i.e., product, positively and significantly influences the firm's performance. In contrast, the other three dimensions of marketing strategies have an insignificant but positive affect on the firm's performance. The mediation analysis shows that the marketing strategies mediate the association between the variables. The study makes valuable recommendations that can help firms increase their performance.