Enhance the sensing performance of cognitive radio by employing various algorithms
  1. Tez No: 796104
  2. Yazar: HASAN ZAINALABDEEN SAQEE SAQEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bilişsel radyo (CR), zaman ve uzay spektrumu kullanımının zorluğuna uygulanabilir bir yanıttır. Spektrum algılama, bilişsel radyonun en önemli yönlerinden biridir. Ana kullanıcıyı rahatsız etmemek ve spektrumdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru algılamaya sahip olmak çok önemlidir. Uygulama kolaylığı, ucuz maliyeti ve düşük hesaplama karmaşıklığı nedeniyle, bu tez için enerji algılama tekniği seçilmiştir. İkincil kullanıcı, ana kullanıcının konumundan haberdardır. Ana kullanıcıların konum bilgileri ve her birincil kullanıcının çalıştığı frekanslar, Radyo Ortam Haritası (REM) olarak bilinen merkezi bir veri tabanında saklanır. Ana ve ikincil kullanıcılar arasındaki mesafeler KEP tarafından hesaplanır. İkincil kullanıcı, sinyal/gürültü oranını optimize etmek için mesafe bilgisine ve mesafe ile sinyal/gürültü oranı (SNR) arasındaki ters orantı ilişkisine dayalı olarak ana kullanıcıların hangi sırayı hissedeceğini seçer. İkincil kullanıcı, boş bir kanal bulunana kadar ana kullanıcıları yakından uzağa doğru sırayla algılar. İletim yapmayan bir ana kullanıcı algıladığında algılamayı durdurur. Bu dizi kullanılarak ortalama SNR maksimize edilecek ve algılama performansı iyileştirilecektir. Bu yöntemin hata kapasitesi de incelenir. Simülasyonlar, önerilen yöntemin performansını hatalı konum bilgisi altında değerlendirmek için kullanılır. İkincil kullanıcının maksimum girişim mesafesi bilindiğinde başka bir çözüm sağlanır. CU artık bu yeni bilgi sayesinde PU'ların girişim aralığının ötesindeki kanallarını hissetmeden kullanabilir. Önerilen son yöntem, ana kullanıcıların mesafe bilgilerine dayalı olarak iki kognitif kullanıcı arasında bir işbirliğidir. Her bilişsel kullanıcı, algılamaya en yakın PU'dan başlar ve içlerinden biri boş bir kanal veya diğer CU'ya daha yakın olan bir sonraki en yakın PU bulana kadar devam eder.
Özet (Çeviri)
Cognitive radio (CR) is a viable answer to the challenge of time and space spectrum utilization. Spectrum sensing is one of the most important aspects of cognitive radio. It's critical to have accurate sensing in order to avoid upsetting the main user and to make the most use of the spectrum. Because of its simplicity of implementation, cheap cost, and low computing complexity, the energy detection technique was chosen for this thesis. The secondary user is aware of the main user's location. The location information of the main users, as well as the frequencies on which each primary user operates, are stored in a central database known as Radio Environment Map (REM). The distances between the main and secondary users are calculated by the REM. The secondary user selects on which sequence it will feel the main users based on the distance information and the inverse proportion relationship between distance and signal to noise ratio (SNR) in order to optimize its signal to noise ratio. The secondary user detects the main users in order from nearest to furthest until an empty channel is found. When it detects a non-transmitting main user, it stops detecting. The average SNR will be maximized and sensing performance will be improved by using this sequence. This method's error capacity is also examined. Simulations are used to evaluate the proposed method's performance under erroneous location information. When the maximum interference distance of the secondary user is known, another solution is provided. The CU may now utilize the channels of the PUs that are beyond the interference range without feeling them thanks to this new knowledge. The final suggested method is a collaboration between two cognitive users based on main users' distance information. Each cognitive user begins sensing from the PU nearest to it and continues until one of them finds an empty channel or the next closest PU that is closer to the other CU.