Talât Mümtaz Yaman'ın hayatı, eserleri ve yazıları
Talat Mumtaz Yaman's life, works and articles
  1. Tez No: 796128
  2. Yazar: UFUK TİDİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma Kastamonu'ya uzun yıllar hizmet etmiş merhum Talât Mümtaz Yaman'ın hayatı, eserleri ve yazılarını içermektedir. Talât Mümtaz Yaman idareci, öğretmen, gazeteci, yazar, araştırmacı, halk bilgisi derlemecisi, muhabir ve iş adamı olarak Kastamonu'ya hizmet etmiştir. Kastamonu ve ilçelerinin yanı sıra Kargı, Ankara, Diyarbakır, Hatay, Zonguldak'ta görev yapmıştır. Çeşitli il ve ilçelerde görev yaptıktan daha sonra Kastamonu Lisesi müdürlüğüne atanmıştır. Kastamonu Lisesi müdürlüğü ardından Afyon'a görevlendirilmiştir. Fakat Afyon'a gitmeyerek emekli olmayı tercih etmiştir. Talât Mümtaz Yaman çeşitli yerel gazetelerin yanı sıra ulusal gazeteler ve dergilerde yazıları kaleme almıştır. Talât Mümtaz Yaman'ın, Kastamonulu Âşık Kemali, Kastamonu'da Toplanmış Maniler, Cihannümanın İlaveli Bir Nüshası, Osmanlı İmparatorluğu'nun Mülki İdaresinde Avrupalılaşma ve Kastamonu Tarihi adında beş eseri bulunmaktadır. Hicri 1320 tarihinde Kastamonu'nun Aycılar mahallesinde doğan Talât Mümtaz Yaman, 26.04.1975 tarihinde düzenlenen Abdurrahman Paşa Lisesi'nin doksanıncı kuruluş yıldönümü münasebetiyle katıldığı programda ani bir kalp krizi geçirmesi sonucu vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the life, works and writings of the late Talat Mümtaz Yaman, who served Kastamonu for many years. Talat Mümtaz Yaman served Kastamonu as an administrator, teacher, journalist, writer, researcher, folklore compiler, reporter and businessman. He served in Kargı, Ankara, Diyarbakır, Hatay, Zonguldak as well as Kastamonu and its districts. After serving in various provinces and districts, he was appointed as the director of Kastamonu High School. Even though he was appointed to Afyon after being the director of Kastamonu High School, he preferred not to go to retirement. Talat Mümtaz Yaman has written articles for various local newspapers as well as national newspapers and magazines. Talat Mümtaz Yaman has five works named Âşık Kemali of Kastamonu, Manis Gathered in Kastamonu, An Supplementary Copy of Cihannüma, Europeanization in the Civil Administration of the Ottoman Empire and Kastamonu History. Talat Mümtaz Yaman, who was born in the Aycılar district of Kastamonu in 1320 Hijri, died of a sudden heart attack during the program he attended on the occasion of the ninetieth anniversary of Abdurrahman Pasha High School held on 26.04.1975.