6306 Sayılı Kanun kapsamında az katlı betonarme binaların donatı parametrelerinin değişiminin RYTEİE 2019'a göre risk durumlarına etkisi
The effect of changes in reinforcement parameters of low-rise reinforced concrete buildings on their risk status according to RYTEİE 2019 within the scope of law no. 6306
- Tez No: 975097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, aktif fay hatları üzerinde yer alan bir ülke olması sebebiyle ciddi bir deprem riski altındadır. Mevcut yapı stokunun büyük çoğunluğunun mühendislik hizmeti almamış veya depreme dayanıklı olmayacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş binalar olduğu bilinmektedir. Muhtemel bir depremde yapıların ağır hasar alma ve hatta yıkılma tehlikesi bulunmaktadır. Bu nedenle mevcut yapı stokunun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi, deprem risklerini en aza indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve mevcut yapı stokunun yenilenerek depreme dirençli yapıların oluşması hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışma kapsamında İzmir ilinin Buca ilçesinin mevcut yapı stoku dikkate alınarak, bir ila dört katlı binalardan her kat için üç adet olmak üzere toplam 12 adet az katlı betonarme bina seçilmiştir. Seçilen binalar 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmeliği Eki'nde yer alan Riskli Yapı Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar (RYTEİE) 2019'a göre incelenmiştir. Binalar Yapısal Analiz Platformu (YAP.net) kullanılarak modellenmiş, riskli bina tespit analizleri yapılmış ve binaların riskli bina olduğu tespit edilmiştir. Riskli bina olarak tespit edilen 12 adet az katlı betonarme binanın düşey taşıyıcı elemanlarının donatı sınıfı, boyuna donatı oranı, enine donatı aralığı, enine donatıda sıklaştırma ve enine donatının kancalı olması gibi parametreleri ile ilgili 10 farklı senaryo belirlenmiş ve uygulanan her senaryo için tüm binalarda ayrı ayrı RYTEİE 2019'a göre riskli bina tespit analizi yapılmıştır. Bina risk durumunda değişiklik gözlemlenmeyen binalarda 2 adet ek senaryo uygulanmış ve 12 adet az katlı betonarme binada toplam 136 farklı model oluşturulmuş, RYTEİE 2019'a göre riskli bina analizi yapılmıştır. İncelenen az katlı betonarme binaların parametrelerindeki değişimin düşey taşıyıcı elemanlarının kesme kuvveti değerlerine, etki/kapasite oranlarına, etkin göreli kat öteleme oranlarına, riskli eleman sayılarına ve binanın risk durumuna etkisi incelenmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. İncelenen binalarda boyuna donatının nervürlü (S420) olması, donatı oranın artması, etriye aralığının daha sıkı olması, etriyede sıklaştırma olması ve etriyenin kancalı olması incelenen binalardaki riskli eleman sayısını azalttığı ve binaların risk durumunu olumlu yönde etkilediği sayısal olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkiye is under serious earthquake risk due to its location on active fault lines. The majority of the existing building stock has either not received proper engineering services or has been designed and constructed without adequate earthquake resistance. In the event of a potential earthquake, there is a significant risk of severe damage or even collapse of these structures. Therefore, a detailed assessment of the current building stock, taking necessary measures to minimize earthquake risks, and renewing the existing stock to create earthquake-resistant buildings is of vital importance. In this study, a total of 12 low-rise reinforced concrete buildings were selected—three buildings for each story level from one to four stories—based on the existing building stock in the Buca district of İzmir. These buildings were analyzed in accordance with the Principles for Determining Risky Structures (RYTEİE) 2019, which is annexed to the Law No. 6306 on the Transformation of Areas under Disaster Risk and its Implementation Regulation. The buildings were modeled using the Structural Analysis Platform (YAP.net), risk assessment analyses were conducted, and all of them were identified as risky buildings. For these 12 low-rise reinforced concrete buildings identified as risky, 10 different scenarios were defined based on parameters related to the reinforcement of columns, such as the reinforcement class, the longitudinal reinforcement ratio, the transverse reinforcement spacing, the presence of confinement in the stirrups, and whether the stirrups were hooked for columns. Each scenario was analyzed separately for each building according to RYTEİE 2019. For buildings where no change in risk status was observed, two additional scenarios were applied. In total, 136 different structural models were created for the 12 low-rise reinforced concrete buildings, and risk assessments were conducted in accordance with RYTEİE 2019. The impact of changes in the parameters of the columns on shear force values, demand/capacity ratios, effective relative story drift ratios, number of risky elements, and overall risk status of the buildings was examined and their results were discussed. It was determined that ribbed (S420) longitudinal reinforcement, an increased reinforcement ratio, closer stirrup spacing, confinement in the stirrups, and hooked stirrups reduced the number of risky members in the buildings and had a positive impact on the buildings' overall risk status.