Çevre eğitimi kapsamında tasarım tabanlı öğrenme yaklaşımıyla hazırlanan etkinliklerin öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığına, sürdürülebilir kalkınma görüşlerine ve epistemik inançlarına etkisi
The effect of activities prepared with design-based learning approach within the scope of environmental education on pre-service teachers' environmental literacy, sustainable development perceptions and epistemic beliefs
- Tez No: 796130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çevre eğitimi kapsamında tasarım tabanlı öğrenme yaklaşımıyla hazırlanan etkinliklerin öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığına, sürdürülebilir kalkınma görüşlerine ve epistemik inançlarına etkisi bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde öğrenim gören 70 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adayları uygun örnekleme yöntemi kullanılarak, rastgele olacak türde belirlenmiş ve 1, 2, 3 ve 4.sınıf düzeyinde bulunan öğretmen adaylarından gönüllü ve istekli olarak katılım sağlayan kişilerden seçilmiştir. Araştırma sürecinde temel karma yöntemlerden olan çeşitleme deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda nicel ve nitel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu, Çevreye Yönelik Duyuşsal Eğilimler Ölçeği, Çevre Davranış Ölçeği ve Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel uygulama verileri betimsel ve çıkarımsal istatistikler ile nitel uygulama verileri ise içerik analizi çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı, sürdürülebilir kalkınma ve epistemik inançlar konusunda farkındalık kazandıkları ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to study the effect of the activities prepared with the design-based learning approach within the scope of environmental education on the environmental literacy, sustainable development views, and epistemic beliefs of teacher candidates. The sample of the research consists of 70 social studies teacher candidates studying at the education faculty of a state university. Pre-service teachers were selected randomly from the 1st, 2nd, 3rd, and 4th-grade teacher candidates who participated voluntarily and willingly using the convenient sampling method. The variation design, one of the basic mixed methods, was used in the research process. In this context, quantitative and qualitative data collection tools were employed. Personal Information Form, Environmental Affective Tendency Scale, Environmental Behavior Scale, and Sustainable Development Awareness Scale were utilized as quantitative data collection tools. The semi-Structured Interview Form was preferred as a qualitative data collection tool. Descriptive and inferential statistics analyzed the quantitative application data of the research, and the qualitative application data were analyzed by content analysis. As a result of the research, it was determined that the views of social studies teacher candidates create significant differences in terms of various variables. It can be stated that pre-service teachers have gained awareness about environmental literacy, sustainable development, and epistemic beliefs.