Enhancing the lifespan of wsn by pdbac-leach protocol using clustering approach as an implementation strategy
- Tez No: 796144
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
(WSN) Kablosuz Sensör Ağı olarak bilinir; ordu, otomasyon, tarım, çevre vb. gibi çok sayıda sektörde kullanımında evrensel bir faydaya tanık olan nesnelerin internetinin temel bir mekanizmasıdır. WSN ile ilgili olarak, enerji verimliliği ve mesaj teslim güvenilirliği, kablosuz gibi uygulamalar için çok önemlidir. algılama ve izleme. Bu, araştırmacıları daha fazla araştırma yapmaya motive eder. Ağın enerji kullanımını optimize etmek için WSN'deki performansı iyileştirmek için birçoğu kümeleme ve hiyerarşik topolojiye dayalı birçok farklı yönlendirme protokolü geliştirilmiştir. Orada birkaç yönlendirme protokolü var, ancak çoğu bir ağın ömrünü uzatmak için gerekli tüm ölçümleri dikkate almıyor. Bu çalışma, WSN ömrünü artırmak için ağın sensör düğümlerinin enerji tüketimini eşitlemek üzere tasarlanmış bir LEACH“Düşük Enerji Uyarlamalı Kümeleme Hiyerarşik”protokolünün geliştirilmiş bir algoritması olan Olasılık Yoğunluğuna Dayalı Uyarlamalı-LEACH'i (PDBAC-LEACH) tanıtmaktadır. Önerilen protokol, küme başlarını (CH'ler) seçmek için sensör düğümü artık enerjisini kullanır. Bu nedenle, yalnızca yeterince yüksek akıma sahip düğümler (CH) seçimine katılabilir. Oradan, küme başlarının (CH'ler) ortalama enerjisine göre artan akım enerjisine ve BS'ye (baz istasyonuna) azaltılmış ortalama mesafeye sahip bir kök CH'yi seçmek için hem mevcut enerjilere hem de BS'ye (baz istasyonu) olan mesafeye öncelik verir. ). Tüm küme başı kökü (CH) bilgileri bu ana CH içinde bulunur. CH'ler arasındaki multi-hop prosedürünün yardımıyla, kök küme başı (CH) verileri toplar ve ardından BS'yi (baz istasyonu) sıkıştırılmış bir şekilde iletir. MATLAB R2016b, gelişmiş bir algoritmayı simüle etmek için kullanılır. Model sonuçları, sağlama protokolünün, ağ ömrünü uzatmak için LEACH Protokollerini kullanan önceki çalışmalardan üstün olduğunu açıkladı.
Özet (Çeviri)
The (WSN) are known as Wireless Sensor Network; it is a fundamental mechanism of the internet of things that has witnessed a universal avail in its utilise in numerous sectors such as the army, automation, agriculture, environment, etc. Regarding WSN, energy efficiency and message delivery reliability are crucial for applications like wireless detection and monitoring. This motivates researchers to do more and more investigations. Many different routing protocols, many of which are based on clustering and hierarchical topology, have been developed to improve performance in WSN to optimise the network's energy usage. There are several routing protocols out there, but most do not consider all the metrics necessary to prolong a network's life. This work introduces Probability Density Based Adaptive-LEACH (PDBAC-LEACH), an improved algorithm of a LEACH“Low Energy Adaptive Clustering Hierarchical”protocol designed to equalise the energy exhaustion of sensors nodes of the network to increase the WSN lifespan. The proposed protocol uses sensor node residual energy to select clusters heads (CHs). Therefore, only nodes with a high enough current could participate in the (CH) selection. From there, it prioritises both current energies as well as the distance to the BS (base station) to choose a root CH with increased current energy over the average energy of clusters head (CHs) and a decreased average distance to the BS (base station). All root of cluster head (CH) information is contained within this parent CH. With the help of the multi-hop procedure amongst CHs, the root clusters head (CH) collect data and then transmits BS (base station) in a compressed manner. MATLAB R2016b is used to simulate an enhanced algorithm. The model results described that the providing protocol is superior to previous works that employed LEACH Protocols to prolong network lifespan.