CoTiX(P, As, Sb) yarı-heusler yarıiletken bileşiklerinin bazı temel fiziksel özelliklerinin ab-initio yöntemlerle incelenmesi
Investigation of some basic physical properties of CoTiX(P, As,Sb)semi-heusler semiconductor compounds by ab-initio methods
- Tez No: 796145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KARS DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, MgAgAs tipi yapıdaki CoTiX (X:P, As, Sb) Yarı Heusler(HH) bileşiklerinin bazı teorik hesaplamaları yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak analiz edildi. Bu yarı heusler bileşikleri mekanik olarak skararlıdır ve CoTiAs bileşiği tamamen izotropiktir, CoTiP ve CoTiSb bileşikleri ise doğada anizotropiktir. Mekanik özellikler, her üç bileşiğinde de esnek bir yapıya sahip olduğunu gösterdi. Ek olarak, Young modülü, doğrusal sıkıştırılabilir özelliği olma, kesme modülü ve Poisson oranının ayrıntılı analizi için elastik özellikler üç boyutta (3D) sunu1du. Elektronik olarak, araştırılan bileşikler dolaylı bir bant aralığına sahip yarı iletkendir. Bu Yarı heus1er bileşiklerinin hesap1anan pozitif fonon titreşim frekansları, kübik MgAgAs fazında dinamik kararlılıklarını gösterdi. Dielektrik fonksiyon, yansıtma, absorpsiyon katsayısı, kırılma indisi, kayıp fonksiyonu ve absorpsiyon katsayısı gibi optik parametreler, büyük foton enerjilerine göre IR, görünür ve ultraviyole bölgelerinde verildi. Son olarak, basınç ve sıcaklığın termodinamik özellikler üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, some theoretical calculations of CoTiX (X:P, As, Sb) Half Heusler(HH) compounds in MgAgAs-type structure have been analyzed using density functional theory (DFT). These half heusler compounds are stable mechanically and CoTiAs is completely isotropic whereas CoTiP and CoTiSb are anizotropic in nature. Mechanical properties indicate that they have a ductile nature in all three compounds. In addition, elastic properties are presented in three dimensions (3D) for detailed analysis of Young's modulus, linear compressibility, shear modulus and Poisson's ratio. Electronically, the investigated compounds are semiconductors with an indirect bandgap. The calculated positive phonon vibration frequencies of these Half-heusler compounds show their dynamic stability in the cubic MgAgAs phase. Optical parameters such as dielectric function, reflectivity, absorption coefficient, refractive index, loss function and absorption coefficient are given in IR, visible and ultraviolet regions according to large photon energies. Finally, the effects of pressure and temperature on thermodynamic properties are discussed in detail.