Friction stir welding process parameter optimization of Al6061-T6 alloys
  1. Tez No: 796147
  2. Yazar: DENİZHAN AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Al6061-T6 plakalarının 'Sürtünme Karıştırma Kaynağı' metodu ile kalıcı birleştirilmesi yapılmıştır. Yapılan deney planı için tam faktöriyel tasarım kullanılmıştır ve parametre olarak; ilerleme hızı, dönme hızı, ve baskı kuvveti seçilmiştir. Bu parametreler üç seviyede (maksimum, orta, minimum) incelenerek toplam 27 deney noktası elde edilmiştir. Üretilen numunelerin yarısı yapay yaşlandırma yönteminden geçirilmiş, toplamda 54 farklı veri noktası elde edilmiştir. Kaynatılan plakalar mekanik çekme testinden geçirilmek üzere ASTM E8 standardında kesilmiştir. Mekanik çekme testleri malzemelerin; akma direnci, kopma direnci ve kopma uzaması değerlerini bulmak için yapılmıştır. Belirlenen parametreler bağımsız değişken, yaşlandırılmamış akma ve kopma direnci, ve yaşlandırılmış akma ve kopma direnci sonuç olacak şekilde matematiksel modeller oluşturulmuştur. Tepki yüzey analizi yöntemiyle modeldeki tekil veya birleşik parametrelerin katsayıları belirlenmiştir. Her bir sonuç için model kaliteleri ANOVA analizi ile ölçülmüş ve raporlanmıştır. Yaşlanmış kopma direnci modelinde R2= 0.92 gibi çok yüksek bir değer elde edilmiştir. Numunelerin aynı zamanda kaynak bölgelerindeki mikroyapıyı incelemek ve farklı kaynak bölgelerinin (Kaynak Merkezi, Termo-mekanik Etki Altındaki Bölge, Isı Tesiri Altındaki Bölge) tespitini yapabilmek için kesit bölgelerinden metalografi incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Al6061-T6 plates are welded together with 'Friction Stir Welding' (FSW) method. Experimentations are performed within a design of experiments scheme. A full factorial design with three parameters such as; welding speed, rotational speed, and downward force at three levels (maximum, mean, minimum) with 27 design points is employed. Half of the manufactured plates are then subjected to artificial ageing process resulting as a total of 54 different experiment points. Manufactured plates are cut into tensile specimens according to ASTM E8 standards. Tensile tests are performed in order to find out three mechanical properties: Yield Stress, Ultimate Tensile Stress, and Strain at UTS. Un-aged yield stress, un-aged UTS, aged yield stress, and aged UTS values were employed as responses to polynomial surrogate models taking process parameters (welding speed, rotational speed, downward force) as variables. Response surface methodology is then used to estimate the model constants associated with the singular or combinative effects of process parameters on measured responses. Model qualities for each response is measured by ANOVA analysis and are reported. With a very high level of confidence surrogate models with R2= 0.92 was obtained for aged UTS values. Metallographic analysis is also performed to visualize selected experimentation points to determine the shape of formed weld zones namely, weld nugget zone (WNZ), thermos-mechanically affected zone (TMAZ), and heat affected zone (HAZ) as well as the amount of base material prior to the processing in corresponding zones.