G-navier-stokes denklemlerinin hız-vortisite modelinin uzun zamanlı davranışı
Long-time behavior of the velocity-vorticity model of the g-navier-stokes equations
- Tez No: 796148
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde g−Navier−Stokes denklemleri için hız−vortisite formülasyonu çıkarılmıştır. Elde edilen denklem sistemi için periyodik sınır şartları altında başlangıç sınır değer problemi ele alınmıştır. Öncelikle problemin Galerkin metodu kullanılarak zayıf ve güçlü çözümlerinin varlığı ve tekliği ispatlanmıştır. Ayrıca ele alınan sistem, viskosite terimi olmadan çalışılmıştır. Bu sistem g−Navier−Stokes denkleminin viskositesiz hız-vortisite modeli olarak adlandırılmıştır. Bu sistemin yerel olmayan çözümlerinin varlık ve tekliği ispatlanmıştır. Son olarak da g−Navier−Stokes denklemi için hız-vortisite modelinin yerel olmayan çekicilerinin varlığı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the velocity-vorticity formula for the g-Navier-Stokes equations is derived. The initial boundary value problem under periodic boundary conditions are considered for resulting system. First of all, using the Galerkin method the existence and uniqueness of weak and strong solutions of the problem are proved. In addition, the system under consideration is studied without the viscosity term. This system is called the inviscid velocity-vorticity model of the g-Navier-Stokes equations. The existence and uniqueness of global solutions of this system are proved. Finally, the existence of global attractors of the velocity-vorticity model of the g-Navier-Stokes equations are studied.