Modelling, simulation and localization of linear control for asymmetric multirotor unmanned aerial vehicles
- Tez No: 796149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Otomatik hava araçları (İHA'lar) giderek artan bir şekilde fotoğrafçılık, keşif, planlama ve inceleme için kullanılmaktadır. Bu uçakların kontrolü, ivmeölçerleri, eylemsiz rota çerçevelerini (INS) ve uydu yazışmalarını (GPS) birleştirerek alanlarını sürekli olarak kontrol etmeye bağlıdır. Son seçenek genellikle hapsetme olarak bilinir. Ne yazık ki, GPS tabanlı bir İHA rota çerçevesi, sinyal hayal kırıklığına veya kasıtlı müdahalelere karşı savunmasızdır. Bu derlemede, cihazın kamerasını sınırlandırmak için dahil etmenin üstesinden gelmenin başka bir yolunu önereceğiz, bu nedenle uydu rota sistemi başarısız olduğunda seçmeli olarak kullanılma eğilimindedir veya potansiyel olarak bir sensör kombinasyon sistemine zahmetsizce entegre edilebilir. Önce fark edilen resmi bir ortofoto kılavuzuyla karşılaştırarak ve ardından basit bir matematiksel metodoloji kullanarak kamerayı sınırlandırarak bir kamera bulan rüyaya dayalı bir hapsetme stratejisini tanıtacağız. Strateji, anahtar ızgarayı kullanarak, fark edilen kenarın dış durumunu kılavuz resim düzlemine genişletmeyi içerir. Kamera coğrafi konumu daha sonra kenar şekli ile temel bir matematiksel ilişki kullanılarak belirlenir. Bu çalışma, resim işlemeye bir önsöz ve girişimin ele almayı planladığı konunun sayısal bir incelemesini içermektedir. Dahası, önerilen düzenleme tanıtılır ve ardından, diğer önemli tekniklerin temel sonuçlarımıza bakan bir birincil canlandırma gelir. Ardından, yöntemimizi uygulamak için kullanılan algoritmanın bir açıklaması, akış şemaları ve çeşitli aşamalarına ilişkin açıklamalar dahil olmak üzere sunulur.
Özet (Çeviri)
Automated airborne vehicles (UAVs) are progressively being utilized for photography, reconnaissance, planning, and examination. The control of these airplanes depends on continually checking their area by consolidating accelerometers, inertial route frameworks (INS), and satellite correspondence (GPS). The last option is ordinarily known as confinement. Sadly, a GPS-based UAV route framework is defenseless against signal disappointment or deliberate interferences. In this review, we will propose another way to deal with involving the gadget's camera for limitation, so it tends to be utilized as an elective when the satellite route framework fizzles, or potentially be effortlessly integrated into a sensor combination system. We will introduce a dream-based confinement strategy that finds a camera by first contrasting the noticed picture with an orthophoto guide and afterward limiting the camera utilizing a straightforward mathematical methodology. Utilizing the key grid, the strategy includes extending the external state of the noticed edge onto the guide picture plane. The camera geolocation is then determined utilizing a basic mathematical relationship with the edge shape. This study incorporates a prologue to picture handling as well as a numerical investigation of the issue that the undertaking plans to tackle. What's more, the proposed arrangement is introduced, trailed by a primer reenactment that looks at our fundamental outcomes to those of other notable techniques. Then, a description of the algorithm that was used to implement our method is presented, including flowcharts and explanation on its various phases.