Aksis travmatik spondilolisthezisinin sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
Finite element analysis of axis traumatic spondylolystesesis
- Tez No: 734766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Neurosurgery, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hangman kırığı vertebranın ön ve arka elemanlarını ayıran 2. servikal vertebra kırığıdır. Hangman kırığı ile ilişkili çok önemli biomekanik değerlendirmeler vardır. Servikal omurganın matematik modellerinin en sık kullanılanı, sonlu eleman metodudur. Klinikte görülen asılmış adam kırığına daha net bir yorum getirebilmek için asılmış adam kırığının lokalizasyonu ve mekanizması lineer statik analiz ile incelenmeye çalışılmış, yer değişimi ve gerilme analizi gerçekleştirilmiştir. Atlantodental eklem yüzeyinden dens aksisin aksiyal düzlemine paralel olacak şekilde, atlas kemiğinden aktarılan 1000 N'luk bir eğme kuvveti geldiği varsayılarak ve sonlu elemanlar yöntemi kullanıldı. Çalışmamamız kadavra çalışmalarının bilinen deneysel sonuçlarına uyum göstermiştir. Sayısal yöntem ile yapılan analizde kabullerin, sınır şartlarının, yüklemelerin ve seçilen eleman tiplerinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte olduğu görülmüştür. Bu yöntemde, travma modeli ile ilgili araştırmaların yapılmasında, kadavra modeli gibi masraflı ve birbirinden nitelik olarak farklı yöntemlerin yapılması yerine sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak, travma, ayrıntılarıyla ve hassasiyetle incelenebilmektedir
Özet (Çeviri)
AHangman's fracture is fracture of the second cervical vertebra that separates the anterior and posterior elements of the vertebrae. There are very important biomechanical consequences of a hangman's fracture. The finite element method is the most frequently used mathematical method for modeling the cervical vertebrae. In this study, a simulation of clinically-seen hangman's fracture was created and studied using the finite element method. The mechanism and localization of the hangman's fracture was studied by linear static analysis, and migration and tensile analyses were done from the atlantodental joint surface, parallel to the axial plane of the dens axis, considering that there is a 1000 N bending force transmitted from the atlas. The results of our study are in accordance with the results of experimental cadaveric studies. Thus, this study shows the accuracy of analyses by quantitative methods, as well as the limitation conditions, loadings, and selected element types. Instead of using an expensive cadaveric method or methods with differences in quality, with the finite element method, it is possible to examine trauma in detail and with high sensitivity.