Organ nakli hastalarında termal bakım paketinin istenmeyen perioperatif hipotermi gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of inadvertent perioperative hypothermia of a thermal care bundle in transplant recipients
- Tez No: 796156
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, organ nakli hastalarında termal bakım paketinin istenmeyen perioperatif hipotermi (İPH) gelişimine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan prospektif paralel olmayan kohort çalışmasıdır. Araştırma kapsamına, 1 Eylül 2020-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne yatan, 18 yaş ve üzeri, araştırmaya katılmayı kabul eden 71 organ nakli alıcısı dahil edildi. Araştırma protokolü üç aşamadan oluştu. Birinci aşamada, kanıta dayalı uygulamalar göz önüne alınarak var olan sorunun belirlenmesine yönelik gözlem yapıldı ve uygulamalarda aksayan basamaklar saptandı. İkinci aşamada, aksayan basamaklar doğrultusunda bakım paketine dahil edilecek parametreler belinlendi, cerrahi ekip üyelerine İPH yönetimi ve termal bakım paketi hakkında eğitim verildi. Üçüncü aşamada ise, organ nakli hastalarında termal bakım paketinin İPH görülme sıklığına etkisi incelendi. Elde edilen verilen analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) Versiyon 25.0 ve R (R software) paket programı kullanılarak yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk normal dağılıma uygunluk, Pearson Ki Kare, Fisher Exact, Mann Whitney U ve bağımsız iki örnek t testi, Brunner-Langer model (F1-LD-F1 dizayn) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research is a non-parallel cohort study to investigate the effect of inadvertent perioperative hypothermia (IPH) of a thermal care bundle in transplant recipients. 71 organ transplant recipients (liver, kidney) aged 18 and over, who were admitted to the Ege University Organ Transplant Center between September 1, 2020 and May 31, 2022, who agreed to participate in the study, were included in the study. The research protocol consisted of three phases. In the first phase, observations were made to determine the existing problem by considering the evidence-based practices to prevent IPH and the steps that were disrupted in the practices were determined. In the second phase, the parameters to be included in the care bundle were determined, and education was given to perioperative team members regarding IPH management and thermal care bundle. In the third phase, the effect of thermal care bundle on IPH in organ transplant recipients was examined. Data analysis was performed by SPSS (Statistical Package for Social Science) Version 25.0 and R (R software) package program. Descriptive statistics, Shapiro Wilk conformity to the normal distribution, Pearson Chi-Square, Fisher Exact, Mann Whitney U and independent two-sample t-test, Brunner-Langer model (F1-LD-F1 design) were used to evaluate the data.