Çin ulusal kimliği'nin dış politikaya yansıması: Kuşak-yol girişimi örneği
The reflection of Chinese national identity in foreign policy: The case of belt-road initiative
- Tez No: 796197
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Uluslararası İlişkiler Teorilerinin İnşacı yaklaşımına göre, devletlerin dış politikaları bu devletlerin ulusal kimliklerinin bir yansımasıdır. Bu bakımdan Çin'in ulusal kimliğinin gelişimi onun dış politikasına da yansımaktadır. İnşacılık açısından ulusal çıkarlar kimlik tarafından belirlenen önceliklere göre şekillenmektedir. İnşacı jeopolitiğe göre, devletler kendilerini merkeze alan jeopolitik bölge inşa etmektedirler. Bu çerçevede tez Çin kimliğinin Çin dış politikasını ve Kuşak-Yol Girişimini etkilediği iddiasında bulunmaktadır. Çin kimliği bağlamında Çin'in geleneksel olarak dış dünya algısını şekillendiren Tian Xia ve Çin felsefe ekolleri önemlidir. Bunlar Çin devlet kimliğinin özünü oluşturmaktadır. Ancak modern döneme gelindiğinde 19. yüzyıldaki Afyon Savaşlarından sonra Çin, modernleşme sürecine girmiş ve 20. yüzyıla gelindiğinde Çin devlet kimliği artık Avrupalı değerler tarafından şekillenmiştir. Bu bağlamda 1911 yılında yaşanan Çin Devrimi ile ülke milliyetçilik kimliğini alırken, 1949 yılında ÇHC'nin kurulmasıyla Çin, komünist ve sosyalist kimliği benimsemiştir. 1980'li yıllarına gelindiğinde ülkedeki reformlarla beraber Çin ulusal kimliğinin özü yeniden canlanmaya başlamıştır. Çin ulusal kimliğinin normalleşmesine paralel olarak tarihteki“Büyük Çin medeniyeti”ile özdeşleşen“İpek Yolu”kavramı da gündeme gelmiştir. Bu bağlamda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in 2013 yılında ilan ettiği Kuşak-Yol Girişimi, Pekin'in Yeni İpek Yolu projesidir. Kuşak-Yol Girişimi, Çin dış politikasına yeni bir ivme kazandırmıştır. Bu politika Çin'in uluslararası arenada yeni bir aşamaya geçtiğinin ve geleneksel“Merkez Devlet/Zhong guo”olarak hareket etmeye başladığının kanıtıdır. Pekin bu girişimiyle kendisinin uluslararası toplumdaki kurallara sadece uymakla kalmayıp aynı zamanda oyun kurucu olduğunu ilan etmekte ve Çin'i merkeze alan yeni bir coğrafya inşa etmektedir. Bu Çin merkezli“dünya”nın adı da Kuşak ve Yol Girişimidir.
Özet (Çeviri)
The constructivist approach of International Relations Theories argues that the foreign policies of a states are a reflection of its national identity. In this respect, the development of China's national identity is also reflected in its foreign policy. In terms of constructivism, national interests are shaped according to priorities determined by identity. According to Constructivist geopolitics, states construct geopolitical regions that center themselves. In this context, the thesis claims that the Chinese identity affects Chinese foreign policy and the Belt and Road Initiative. In the context of Chinese identity, Tian Xia and Chinese philosophy schools, which traditionally shape China's perception of the outside world, are important. These values form the core of Chinese state identity. Nevertheless, in the modern period, after the Opium Wars in the 19th century, China entered the modernization process and by the 20th century, the Chinese state identity was shaped by European values. While the country gaıned the nationalist identity with the Chinese Revolution in 1911, with the establishment of the PRC in 1949, China adopted a communist and socialist identity. By the 1980s, with the reforms in the country, the essence of Chinese national identity began to revive. In parallel with the normalization of Chinese national identity, the concept of“Silk Road”, which is strongly associated with the Great Chinese civilization in history, came to the fore. In this context, Chinese President Xi Jinping's Belt and Road Initiative launched in 2013 is Beijing's New Silk Road project. The Belt-Road Initiative has given a new impetus to Chinese foreign policy. This policy is proof that China has entered a new stage in the international arena and has begun to act as the traditional“Central State/Zhong guo”. With this initiative, Beijing not only abides by the rules of the international community, but also declares itself to be a rule maker and builds a new geography that centers itself. The name of this China-centered“World”is Belt and Road Initiative.