An efficient technique for path planning in autonomous robotics
Otonom robotikte yol planlama için etkili bir teknik
- Tez No: 796230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Robot sistemlerindeki donanımsal gelişmeler, çeşitli alanlarda optimizasyona ilişkin çeşitli faydalı fikirlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yeni yaklaşımlara dönüşen bu fikirlerin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi, geleneksel tekniklere göre fazla zaman almayan, hızlı ve pratik yazılım çözümlerini gerektirmiştir. Bu noktada robot sistemleri verimli ve optimum sonuçlar verecek şekilde tasarlanmaktadır. Günümüzde, yol planlaması da dahil olmak üzere robotun hareketinin verimliliğini artırmak için yapay zekayı (AI) kullanan olasılıksal, sayısal, sezgisel ve analitik yaklaşımlara dayalı çeşitli süreç ve teknikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hardware advances in robot systems have led to the emergence of various useful ideas regarding the optimization in several fields. Successful realization of these ideas which are transformed into new approaches has required fast and practical software solutions that do not consume much time in comparison with the traditional techniques. At this point, robot systems are designed to offer efficient and optimal results. Nowadays, there are several processes and techniques based on a probabilistic, numerical, heuristic, and analytical approaches using artificial intelligence (AI) to improve the efficiency of the robot's movement including path planning.