Experimental investigation of the enhancement parameters on the performance of inclined v type solar still using nano coatings
Nano kaplamalar kullanılarak eğimli v tipi güneş filmesi performansının geliştirilmesi parametrelerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 796235
  2. Yazar: NOOR ABDULZAHRA HUSSAIN AL-ABBOODI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Su krizini çözmek için su damıtma yöntemine güvenmek gerekliydi, çünkü kriz belirli bir ülke veya bölgeyle sınırlı değildi, daha çok küresel bir kriz haline geldi ve güneş ve enerji gibi yenilenebilir enerjilerin kullanımının gelişmesi ışığında. rüzgar enerjisi, geleneksel enerji kaynaklarına ideal bir alternatif ve enerji kaynakları oldukları için sürdürülebilir kalkınmaya yönelik en iyi çözüm oldukları için nanoteknolojinin ortaya çıkışı ve büyük gelişimi ile, su alanında güneş enerjisi ile birleştirilmesi gerekliydi. güneş damıtıcıları ile damıtma , Bu çalışmada, laboratuvar deneyi yoluyla, nanoteknolojinin v tipi bir güneş enerjisi damıtıcısında su damıtmada kullanılmasının etkisini sunduk. %1, %5, %8'lik farklı konsantrasyonlarda ve farklı derinliklerde nanopartiküller (Tio2), piramidal solar damıtmada damıtılmış suyun verimliliğini artırmak için havuzlar nanoparçacıklarla birleştirilmiş bir kaplama ile boyandı, damıtıcının ısıl etkinliği ve damıtılmış suyun üretkenliği iyileştirildi.
Özet (Çeviri)
It was necessary to rely on water distillation to solve the water crisis, as the crisis was not confined to a particular country or region, but rather has become a global crisis and in light of the development of the use of renewable energies such as solar and wind energy, as they are the ideal alternative to traditional energy sources and the best solution towards sustainable development, because they are energy sources With the advent of nanotechnology and its great development, it was necessary to combine it with solar energy in the field of water distillation with solar stills , In this study, we presented , through laboratory experiment, the effect The using of nanotechnology in water distillation in a type-v solar still with the use of nanotechnology in coating the basins once using nanoparticles (CuO), once using nanoparticles (Tio2) at different concentrations of 1%, 5%, 8% and at different depths to improve the productivity of distilled water in the pyramidal solar still when the basins were painted with a coating incorporated with nanoparticles, the thermal efficiency of the distiller and the productivity of the distilled water improved.