Identification of the speaker's voice using machine learning
- Tez No: 796246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzün modern toplumu, kimlik ve güvenlik önlemlerine yönelik sürekli artan bir talebe sahiptir. bu da çok sayıda farklı güvenlik ve tanımlama önleminin geliştirilmesiyle sonuçlanmıştır. Bu talep, alandaki yeniliği yönlendiriyor. Biyometri, bir bireyin kimliğini, sahip oldukları benzersiz özelliklere dayalı olarak belirlemek için kullanılabilecek birçok tekniği ifade eden bir terimdir. Bu makale ile yaptığımız birincil katkı, bir konuşmacının ses dosyasından toplanan özellikleri etiketlere ayırmak için makine öğrenimi tekniklerinden yararlanan bir sistem tasarlamış ve uygulamış olmamızdır. Bu özellikler, konuşmacının adını, konuşmacının cinsiyetini, konuşmacının yaşını ve konuşmacının yerini içerir. Bu araştırmanın amacı, sonunda artık erişilebilir olan Konuşma Tanıma'ya yönelik birçok yaklaşım hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamaktır. Bu amaca ulaşmak için ilgili literatürün kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
The modern society of today has an ever-increasing demand for identity and safety measures, which has resulted in the development of a large number of different safety and identification measures. This demand is driving innovation in the field. Biometrics is a term that refers to many techniques that can be used to determine an individual's identity based on the unique characteristics that they have. The primary contribution that we have made with this paper is that we have designed and implemented a system that makes use of machine learning techniques in order to classify into labels features that have been collected from an audio file of a speaker. These features include the speaker's name, the speaker's gender, the speaker's age, and the speaker's location. The purpose of this research is to finally give a comprehensive understanding of the many approaches to Speech Recognition that are now accessible. This will be accomplished by performing a thorough examination of the relevant literature in order to achieve this goal.