ODF-1 belirtecinin nöroendokrin tümör, nöroendokrin karsinom ve nöroendokrin diferansiasyon gösteren farklı organ ve dokularda tanısal değeri
Diagnostic value of ODF-1 marker in different organs and tissues that show neuroendocrine tumor, neuroendocrine carcinoma, and neuroendocrine differentiation
- Tez No: 796263
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nöroendokrin neoplaziler, gastrointestinal sistem, pankreas ve akciğerde daha sık olmakla birlikte vücutta tüm oganlarda görülebilen heterojen tümör grubudur. Her sistem içerisinde yıllar içerisinde değişen ve gelişen tanı ve sınıflandırma kriterleri vardır.ODF-1, sperm kuyruğunda bulunan spermin hareket yeteneği için önem arz eden ancak farklı doku ve organlarda işlevi net olarak bilinmeyen bir ısı şok proteinidir. Bu protein İnsan Protein Atlas'ı adı verilen bir veri tabanında yüksek oranda karsinoid tümörlerle ilişkilendirilmiştir. Biz bu bilgi ışığında gastrointestinal sistem, pankreas, akciğer, meme nöroendokrin neoplazilerinde ODF-1 belirtecinin tanısal önemini, farklı doku ve organlarda bulunan nöroendokrin neoplazilerin sınıflamasında nöroendokrin tümör ve nöroendokrin karsinom ayırıcı tanısında kullanılabilirliğini görmeyi amaçladık. Gastrointestinal sistem, akciğer, pankreas ve meme gibi birçok organ sisteminin nöroendokrin tümörlerinde ODF-1 belirtecinin boyanma skorlarını incelediğimiz çalışmada ODF-1'in nöroendokrin tümörler lehine immünreaktivite göstermediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Neuroendocrine neoplasms are a heterogeneous group of tumors that can be seen in all organs of the body, although they are more common in the gastrointestinal tract, pancreas and lung. Within each system, there are diagnostic and classification criteria that have changed and developed over the years. ODF-1 is a heat shock protein that is important for the motility of the sperm in the sperm tail, but its function in different tissues and organs is not clearly known. This protein has been highly associated with carcinoid tumors in a database called the Human Protein Atlas. In the light of this information, we aim to see the diagnostic importance of the ODF-1 marker in neuroendocrine neoplasias of the gastrointestinal tract, pancreas, lung, and breast, and its use in the differential diagnosis of neuroendocrine tumor and neuroendocrine carcinoma in the classification of neuroendocrine neoplasia found in different tissues and organs.We examined the staining scores of ODF-1 marker in neuroendocrine tumors of many organ operation such as gastrointestinal tract, scanner, observation and breast. It was even thought that it could be a new biomarker for research adenocarcinomas.