A novel MIMO antenna array based metamaterial for 5G wireless communication networks
  1. Tez No: 796297
  2. Yazar: LEENA ALI KAREEM AL-MAFRACHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Önerilen tez çalışması, 5G uygulamaları için iki eleman dizisinin yeni bir anten tasarımını sunmaktadır. Önerilen anten dizisi, yerel alanda mükemmel dalga yayılmasını sağlamak için 6 GHz'in altında tasarlanmıştır. Bunun için anten tasarımı Hilbert fraktal yamasından oluşturulmuştur. Önerilen anten, Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MIMO) iletişim sistemleri için iki elemanlı bir dizi ile geliştirilmiştir. Önerilen anten dizisi boyutu, arka panelde Metamaterial (MTM) Minkowski inklüzyon kusurları kullanılarak anten elemanları arasındaki boşluk en aza indirilerek küçültülmüştür. Anten, maksimum -20dB kuplaj ile ilgili frekans bandında 4.7dBi'nin üzerinde bir kazanç sağlayacak şekilde finanse edilmiştir. Anten dizisi, 3,5 GHz ve 5,5 GHz civarında iki ana frekans bandı gösterir. Önerilen anten tasarımı deneysel olarak üretilmiş ve test edilmiştir. Son olarak, ölçülen sonuçlar, mükemmel bir anlaşmayı ortaya çıkarmak için göreceli simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
The proposed thesis work presents a novel antenna design of a two elements array for 5G applications. The proposed antenna array is design at sub-6GHz to ensure excellent wave propagation in local area. For this the antenna design is constructed from Hilbert fractal patch. The proposed antenna is developed with an array of two elements for Multi Input Multi Output (MIMO) communication systems. The proposed antenna array size is reduced by minimizing the spacing between the antenna elements by using Metamaterial (MTM) Minkowski inclusion defects at the back panel. The antenna is funded to provide a gain above 4.7dBi at the frequency band of interest with maximum coupling of -20dB. The antenna array shows two main frequency bands around 3.5 GHz and 5.5 GHz. The proposed antenna design is fabricated and tested experimentally. Finally, the measured results are compared against their relative simulation results to revel an excellent agreement.