Vladimir Petroviç Nalivkin: Hayatı, eserleri ve Türk tarihi araştırmalarına katkısı
Vladimir Petrovich Nalivkin: His life, works and contribution to Turkish history studies
  1. Tez No: 796298
  2. Yazar: HATİCE SARICI HOCAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BİLAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Vladimir Petroviç Nalivkin 1876-1918 yılları arasında Fergana bölgesinde yaşamış entelektüel ve oryantalist bir kişidir. Vladimir Petroviç Nalivkin Türkistan bölgesinde yaşadığı yıllar boyunca askerî, askerî-sivil, sivil-memuriyet ve özel işler gibi çok çeşitli alanlarda çalışmıştır. Çalıştığı bu alanlarda Fergana bölgesi hakkında çok sayıda makale, rapor ve kitap yazmıştır. Vladimir Petroviç Nalivkin yaptığı bu çalışmalar ile bölgenin 19. yüzyıl siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve coğrafi konularına kaynaklık yapmaktadır. Vladimir Petroviç Nalivkin hakkında ülkemizde yapılmış müstakil bir çalışma bulunmamaktadır. Türkistan bölgesi hakkında yapılan çeşitli çalışmalarda ise onun eserlerinden temel kaynak olarak yararlanılmaktır. Vladimir Petroviç Nalivkin'in eserlerinin kaynak olarak kullanıldığı konular ise Türkistan Hanlıkları siyasi tarihleri, Türkistan Hanlıklarında eğitim, medreseler ve vakıflar, Fergana bölgesinde yaşayan göçebeler, yarı göçebeler ve yerleşik halklar, Fergana bölgesi sosyal ve kültürel hayat konuları gibi alanlardır. Çalışmanın amacı bu ünlü entelektüel oryantalistin biyografisini ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarmak, onun eserlerinden öne çıkanlarının tanıtım ve incelemesini yaparak bunları Genel Türk Tarihi araştırmacılarına sunmaktır. Çalışmanın ana kaynakları Vladimir Petroviç Nalivkin'in makale ve eserleri, Nalivkin'in kızı, gelini ve torunları ile görüşmelerin yayınları, Rusya'da onun hakkında yayınlanmış çeşitli eserler ve makaleler olacaktır. Yapılan çalışma ile Vladimir Petroviç Nalivkin'in biyografisi hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmak hedeflenmektedir. Vladimir Petroviç Nalivkin'in önemli çalışmalarının incelenmesi ile de onun Genel Türk tarihi araştırmalarına yapmış olduğu katkılar ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Vladimir Petrovich Nalivkin is an intellectual and orientalist person who lived in the Fergana region between 1876-1918. During the years Vladimir Petrovich Nalivkin lived in the Turkestan region, he worked in various fields such as military, military-civil, civil-officiality and private affairs. He wrote many articles, reports and books about the Fergana region in these areas where he worked. With these studies, Vladimir Petrovich Nalivkin is a source for the political, social, economic, cultural and geographical issues of the region in the 19th century. No independent study has been conducted in our country on Vladimir Petrovich Nalivkin. In the studies carried out in various fields on the Turkestan region, the works of his were used as the main source. The subjects on which the works of Vladimir Petrovich Nalivkin are used as a source are such field the political history of the Turkestan Khanates, education in the Turkestan Khanates, madrasas and foundations, the nomads, semi-nomads and settled peoples living in the Fergana region, the social and cultural life of the Fergana region. The aim of the study is to reveal the biography of this famous intellectual orientalist in detail, to introduce and analyze his the prominent works and to present them to General Turkish History researchers. The main sources of the study will be are the articles and works of Vladimir Petrovich Nalivkin, publications of interviews with the Nalivkin's daughter, daughter-in-law and grandchildren are published, and various works and articles about himself published in Russia. With this study, it is aimed to have extensive knowledge about the biography of Vladimir Petrovich Nalivkin. By examining the important works of Vladimir Petrovich Nalivkin, his contributions to General Turkish history research will be tried to be revealed.