Sosyal sermaye kavramı bağlamında Metaverse Evreni: Ulusal haberler üzerinden bir inceleme
The Metaverse Universe in the context of the concept of social capital: An analysis on national news
- Tez No: 796314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE KOBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İletişimin dijital ortama taşınması ile beraber başlayan iletişim süreçlerindeki köklü değişimler, bugün metaverse teknolojisiyle yeniden boyut değiştirmektedir. Araştırma dijital iletişimin gelişim sürecini ele aldıktan sonra metaverse kavramını ve onu oluşturan teknolojileri incelemektedir. İnternetin yerine geçeceği beklenen metaverse ortamında kurulan ve kurulacak olan iletişim şeklini inceleyen bu çalışma, inceleme biçimini iletişim ihtiyacının temelinde yatan sosyalleşme gereksiniminden almaktadır. Bu nedenle insanın kendisini ve çevresini anlamdırma serüvenindeki sosyalleşme ihtiyacı, sosyal sermaye kapsamında ele alınmış olup, sosyal sermayeye kaynaklık eden unsurlar yol gösterici olarak belirlenmiştir. Araştırmada nitel içerik analizi kullanılmış olup, Türkiye'de en çok ziyaret edilen beş ulusal gazete web sitesinden alınan 'metaverse' konulu haberler incelenmiştir. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in şirketinin adını 'Meta' olarak, vizyonunu da 'metaverse' olarak değiştirdiğini ilan ettiği 28.10.2021 günü ile onu takip eden bir yıllık sürede 'metaverse' anahtar kelimesiyle çıkan tüm haberler incelenmiştir. Dünya Bankası tarafından açıklanan sosyal sermayeye kaynaklık eden unsurlar belirlenerek, metaverse haberlerinde bu unsurlar aranmış ve metaverse ile sosyal sermaye arasındaki bağ kurulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda metaverse'ün sosyal sermayeye kaynaklık eden unsurları taşıdığı, bu nedenle de insanın en temel ihtiyacı olan sosyalleşme ve iletişim biçimlerinde belli başlı dönüşümlere yol açacağı belirlenmiştir. Şu ana kadar bildiğimiz dijital iletişimin aksine metaverse'teki en baskın unsur iletişimdeki mekan, mesafe ve zaman engelini ortadan kaldırıp bulunuşluk algısını vurgulamasıdır. Ayrıca metaverse ortamı iletişim biçimlerimizin yanısıra, eğitim, iş yapış modellerimiz, alışveriş, pazarlama ile oyun ve eğlence deneyimlerimizi de derinden etkileyecek bir teknoloji olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The radical changes in communication processes, which started with the transfer of communication to the digital environment, are changing again with the metaverse technology today. After discussing the development process of digital communication, the research examines the concept of metaverse and the technologies that make it up. This study, which examines the form of communication established and to be established in the metaverse environment, which is expected to replace the Internet, takes its form of examination from the need for socialization underlying the communication need. For this reason, the need for socialization in the adventure of making sense of oneself and his environment has been handled within the scope of social capital, and the factors that are the source of social capital have been determined as guides. Qualitative content analysis was used in the research, and the news on the metaverse from the five most visited national newspaper websites in Turkey were examined. All the news with the keyword 'metaverse' in the period of 28.10.2021, when Facebook's founder Mark Zuckerberg announced that his company had changed its name to 'Meta' and its vision to 'metaverse', and one year after that. The factors that are the source of the social capital announced by the World Bank were determined, these elements were searched in the metaverse news and the link between the metaverse and social capital was tried to be established. As a result of the research, it has been determined that the metaverse carries the elements that are the source of social capital, and therefore it will lead to certain transformations in the forms of socialization and communication, which are the most basic needs of human beings. Contrary to the digital communication we know so far, the most dominant element in the metaverse is that it eliminates the barrier of space, distance and time in communication and emphasizes the perception of presence. In addition, the metaverse environment is seen as a technology that will deeply affect our education, business models, shopping, marketing, gaming and entertainment experiences as well as our communication styles.