Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde itfaiyecilik ve yangın güvenliği alanında okuyan öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği düzeylerinin ölçülmesi: Konya ili örneği
Measuring occupational health and safety levels of students studying in the field of firefighting and fire safety in Vocational and Technical Anatolian High School: The case of Konya
  1. Tez No: 796315
  2. Yazar: ALİ GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İş sağlığı ve Güvenliği (İSG) kavramının temelindeki düşünce, yaşam güvenliğidir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarıyla iş göreni sosyal, ruhsal ve bedensel olarak en iyi seviyeye çıkarmak, var olan sağlık seviyesini korumak ya da iyileştirmek, işçilerin çalışma şartları nedeniyle sağlığına zarar verecek unsurlardan ve oluşması olası tehditlerden korumak olarak da ifade edilebilir. Bu çalışmada Konya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde itfaiyecilik ve yangın güvenliği alanındaki öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği seviyeleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde Kozağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 89 öğrenci oluşturmaktadır. Bu alanı seçmemizin nedeni, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanında Okuyan Öğrencilerin İş Sağlığı ve Güvenliği Düzeylerinin Ölçülmesidir. Anketin veri toplama aşaması, Google Forms aracılığı ile online olarak uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan anket formu beşli Likert düzeyinde hazırlanmış, 28 madde ve iki alt bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS (23) programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre sınıf düzeyi grupları arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir. Cinsiyet grupları arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. İş kazasından son anda kurtulanların İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi puanı böyle bir durum ile karşılaşmayanlara göre daha yüksektir. Öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliğini daha çok önemsemeleri adına örneklerin gösterilmesi son derece önemlidir. Direkt insan sağlığını tehdit etmesi dolayısı ile ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Öğrencilerin bilinçlenmesi için iş kazalara yönelik görsel ve videolar gösterilerek daha fazla bilgi sahibi olmaları sağlanabilir. Öğrencilerin İş Sağlığı ve Güvenliği Düzeylerinin artması için İş Sağlığı ve Güvenlik dersinin teorik olarak anlatılması yerine uygulamalı ders olarak verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The idea at the heart of the occupational health and Safety (OSH) concept is life safety. It can also be expressed as improving the employee to the best level socially, spiritually and physically with occupational health and safety practices, maintaining or improving the existing health level, protecting workers from elements that will harm their health due to working conditions and possible threats. In this study, the occupational health and safety levels of students in the field of firefighting and fire safety at Konya Vocational and Technical Anatolian High School were evaluated. In the research, relational screening model, one of the quantitative research patterns, was used. The sample of the research consists of 89 students studying at Kozağaç Vocational and Technical Anatolian High School in Konya province. The reason we chose this field is to Measure the Occupational Health and Safety Levels of Students Studying in the Field of Firefighting and Fire Safety. The data collection phase of the survey was carried out online via Google Forms. The questionnaire form used in the study was prepared at the five-point Likert level and consists of 28 items and two sub-sections. The analysis of the data was carried out with the SPSS (23) program and it was studied with a 95% confidence level. According to the results of the analysis, there was no statistically significant difference between the grade level groups in terms of Occupational Health and Safety Knowledge Deciency score. There was no statistically significant difference between the gender groups in terms of Occupational Health and Safety Knowledge Deciency score. The Occupational Health and Safety Knowledge Level score of those who survived an occupational accident at the last moment is higher than those who did not encounter such a situation. It is extremely important to show examples in order for students to pay more attention to occupational health and safety. It is an issue that should not be neglected because it directly threatens human health. In order for students to become aware, they can be provided with more information by showing visuals and videos related to work accidents. In order to increase the Occupational Health and Safety Levels of students, it is recommended that the Occupational Health and Safety course be given as a practical course instead of being explained theoretically.