Dijital sermaye kavramı bağlamında yaşlı bireylerin dijital okuryazarlık pratiklerinin incelenmesi: İstanbul örneği
Examining the digital literacy practices of elderly individuals in the context of digital capital concept: The Istanbul case
- Tez No: 951577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın amacı giderek yaşlanmakta olan dünyada, yaşlı bireylerin dijital ortamlardaki deneyim, düşünce ve beklentilerini ortaya koymaktır. Özellikle COVID-19 pandemisi sonrasında dijitalleşme süreci küresel çapta hızlı bir biçimde yayılmış ve bireylerin gündelik yaşantılarını baştan aşağı dönüştürmüştür. Hali hazırda bu teknolojilere aşina olan dijital yerliler, dijitalleşme süreçlerine hızlı bir biçimde uyum sağlamayı başarırken; özellikle 65 yaş ve üzeri bireyler bu süreçte dışarıda bırakılmış ve bu alanlardaki dönüşüm süreçlerine dahil olmaları noktasında da herhangi bir adım atılmamıştır. Bu bireyler diğer yaş grupları ile karşılaştırıldığında dijital ortamların kendileri açısından sağlayabileceği önemli fırsatlardan da haberdar değillerdir. Sürecin bir diğer yansıması da yeni türden eşitsizlikleri ortaya çıkarması olmuştur. Bu bağlamda, dijital okuryazarlık düzeyi yüksek olan bireyler, mevcut sermayelerini yukarı çekerek, diğer bireylere nazaran daha fazla güç elde etmektedirler. Dijital sermaye kavramı, çevrimdışı ve çevrimiçi sermaye biçimlerinin tamamını kapsadığı için, eşitsizliklerin kökenlerine yönelik analiz yapma fırsatı sunmaktadır. Söz konusu dijital sermaye olduğunda 65 yaş ve üzeri kadınlar en dezavantajlı konumdaki gruptur. Bu bağlamda, bu grubun dijital ortamlar ile olan ilişkisi, deneyimleri, fikir ve beklentilerini ortaya koymak önem taşımaktadır. Bu bağlamda ölçüt örnekleme yöntemi ile araştırma grubumuz belirlenmiş ve Tematik Analiz yöntemi aracılığıyla MAXQDA 2024 programında verilerimiz analiz edilmiştir. Çalışmamız sonucunda eğitim ve algılanan ekonomik düzey ile dijital okuryazarlık seviyeleri arasında bir ilişkisellik bulunmuştur. Dijital ortamlara ilişkin deneyimlerin; psikolojik, sosyal ve dijital ortamlar tarafından şekil aldığı da ayrıca ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the experiences, thoughts and expectations of older individuals in digital environments in an increasingly aging world. Especially after the COVID-19 pandemic, the digitalization process has spread rapidly globally and has completely transformed the daily lives of individuals. While digital natives who are already familiar with these technologies have managed to adapt quickly to digitalization processes; individuals aged 65 and over in particular have been left out in this process and no steps have been taken to include them in the transformation processes in these areas. These individuals are also unaware of the important opportunities that digital environments can provide for them when compared to other age groups. Another reflection of the process has been the emergence of new types of inequalities. In this context, individuals with a high level of digital literacy gain more power than other individuals by leveraging their existing capital. Since the concept of digital capital covers all forms of offline and online capital, it offers the opportunity to analyze the roots of inequalities. When it comes to digital capital, women aged 65 and over are the most disadvantaged group. In this context, it is important to reveal the relationship, experiences, ideas and expectations of this group with digital environments. In this context, our research group was determined with the criterion sampling method and our data were analyzed in the MAXQDA 2024 program through the Thematic Analysis method. As a result of our study, a relationship was found between education and perceived economic level and digital literacy levels. It was also revealed that experiences related to digital environments are shaped by psychological, social and digital environments.