An intelligent and efficient solar tracker in pv based smart grid using firefly algorithm and FPGA
- Tez No: 796332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelecek yıllarda, faydalı enerji üretimi aşılması gereken zorlu bir engel olacaktır. Gerçekten de, modern ulusların enerji tüketim gereksinimleri artmaktadır. Kalkınma, gelişmekte olan ülkelerde giderek yaygınlaşan bir sorun olan daha fazla enerji gerektirir. Şu anda, fosil yakıtlar dünya çapındaki enerji üretiminin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Aşırı tüketim nedeniyle doğal kaynakların arzının tükenmesi ve bu tür enerjinin gelecek nesiller için kıt olması muhtemeldir. Bu ek bir riski temsil eder. Fosil yakıtların sınırlı mevcudiyetinin aksine, yenilenebilir enerji kaynakları süresiz olarak yenilenebilir. Konumuz, yenilenebilir ve fosil enerji kaynaklarını kullanan hibrit bir sistemin, Firefly FA parçacık sürüleri ile optimizasyon yöntemiyle optimize edilmesi için bir yaklaşım önermektedir. İncelenen hibrit sistem, kırsal nüfusa kaliteli bir enerji hizmeti sağlamak için (panolar, bataryalar, yük, dizel grubu) içermektedir. Mevcut çalışma, partikül sürüsü optimizasyonu ve frekans yanıtı analizi yoluyla fotovoltaik sistemler için PV kompansatörlerinin bir ayarlama tekniğini sunmaya bir katkı olarak sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the years to come, the generation of useful energy will be a formidable obstacle to overcome. Indeed, the energy consumption requirements of modern nations are increasing. Development requires more energy, a problem that is growing increasingly prevalent in emerging nations. Currently, fossil fuels make for a significant proportion of the worldwide energy output. It is likely that the supply of natural resources will be exhausted due to excessive consumption, resulting in this sort of energy being scarcer for future generations. This represents an added risk. Renewable energy sources may be renewed indefinitely, in contrast to the limited availability of fossil fuels. Our subject proposes an approach for optimizing a hybrid system that uses renewable and fossil energy sources, by optimization method by swarms of Firefly FA particles. The hybrid system studied includes (panels, batteries, load, diesel group) in order to provide a quality energy service for the rural population. The present work has as a contribution to present a tuning technique of PV compensators for photovoltaic systems through particle swarm optimization and frequency response analysis