Smart card security authentications using homomorphic encryption
  1. Tez No: 796331
  2. Yazar: SHAMAM RAED FADHIL AL-TIMEEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde pek çok farklı sistem ve platform var ve hepsi müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için olabildiğince verimli olmak istiyor. Kişilerin veya bilgisayarların aldıkları verilere güvenebilmeleri ve değiştirilmemiş olmaları, iletişim bütünlüğünü ve özgünlüğünü korumanın amacıdır. Bu, verilerin değiştirilmediğinden emin olunarak gerçekleştirilebilir. Bütünlüğü korumak için standart olarak kabul edilen kriptografik yöntemlerin kullanılması gereklidir. Sistemin güvenliğini sağlamak için çeşitli kriptografik prosedürler gereklidir. Gizli kalması gereken bilgiler başka bir yere sızdırılabilir. Bu yazıda, homomorfik şifrelemenin önemini, kullanımlarını, uygulamalarını ve sınırlamalarını ele alacağız. DGHV, Paillier, BGV ve FHEW dahil olmak üzere HE sistemlerinin teorik değerlendirmeleri yapılır ve PKI'ye giriş ve PKI'ye dayalı şifreleme yaklaşımları da sağlanır. Hem CPU hem de bellek kullanımı söz konusu olduğunda, açık anahtarlı kriptografi için kullanılan Paillier ve RSA olarak bilinen algoritmalar en önemli olanlardır. Seçtiğimiz HE algoritmalarının performansını önce ilgili kütüphane yazılımını kurup sonra çalıştırarak değerlendirebiliyoruz. Test yöntemi sırasında, bu kitaplığın kullanılan CPU ve bellek miktarı üzerindeki etkisini değerlendirmek için RSA ortak anahtar şifreleme kitaplığı açılır ve kurulur. Bundan sonra, konuyla ilgili derinlemesine araştırmamızla tetiklenecek gelecekteki çalışmaları ve araştırmalarımızın doğrudan bir sonucu olarak bulgularımızdan ortaya çıkacak yüksek öğretimi geliştirmeye yönelik yeni fikirleri tartışacağız.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are a lot of different systems and platforms, and they all want to be as efficient as possible so that they can provide their customers better service. That persons or computers can trust the data they receive and that it has not been changed is the goal of maintaining communication integrity and authenticity. This may be accomplished by ensuring that the data has not been altered. Utilizing cryptographic methods that are considered standard is necessary in order to maintain integrity. In order to ensure the system's safety, a variety of cryptographic procedures are required. Information that is supposed to be kept private might end up being leaked elsewhere. In this article, we will cover the importance of homomorphic encryption, as well as its uses, applications, and limitations. Theoretical assessments of HE systems including the DGHV, Paillier, BGV, and FHEW are carried out, and an introduction to PKI and encryption approaches based on PKI is also provided. When it comes to the usage of both CPU and memory, the algorithms known as Paillier and RSA, which are used for public-key cryptography, are the most essential. We are able to evaluate the performance of the HE algorithms that we have selected by first installing and then executing the corresponding library software. During the course of the testing method, the RSA public-key encryption library is opened as well as installed in order to evaluate the impact that this library has on the amount of CPU and memory that is used. After that, we will discuss future work that will be triggered by our in-depth investigation of the issue, as well as new ideas for enhancing higher education that will arise from our findings as a direct consequence of our investigations.