Adını unuttum ama yüzünü görsem hatırlarım: Farklı liglerdeki futbol takımlarının debranding stratejisi potansiyellerine yönelik karşılaştırma çalışması
I forgot its name, but i can remember if i could see its face: A comparison study on the debranding strategy potentials of football clubs in different leagues
  1. Tez No: 796340
  2. Yazar: TOLGA BERKAY KESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Markaların pazarlama iletişimi çalışmaları başta olmak üzere, hedef kitleleri ile iletişim kurdukları her ortam ve her koşulda en önemli kurumsal kimlik unsurları arasında yer alan marka ismini kullanmadan, diğer ayırt edici kurumsal kimlik öğeleri ile iletişim kurabilme beceresi“Debranding”olarak ifade edilmektedir. Debranding, marka değeri yüksek markaların gücünü kanıtlamak veya pekiştirmek üzere dönemsel ya da kalıcı olarak uyguladıkları stratejidir. Çalışmamızın amacı, spor markası olarak kabul edilen futbol kulüplerinin kurumsal kimlik öğesi olan logoları aracılığıyla Debranding stratejisi potansiyellerinin ölçülmesi ve karşılaştırılmasıdır. Küresel anlamda en güçlü ve en değerli futbol kulüplerinin belirlendiği“Brand Finance Football 50 2022”raporundaki 5 farklı futbol ligini temsil eden 25 futbol kulübü çalışmamızın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem grubunu temsil eden futbol kulüplerinin logolarına dair bilgiler doküman analizi yöntemi ile elde edilmiştir. Logolara ait bilgiler, Debranding stratejisini destekleyen tasarımsal özellikler çerçevesinde kodlanarak içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmamızın bulguları, futbol kulübü logolarının Debranding stratejisi potansiyellerinin genellikle“uyumluluk”ana kriteri altında bulunan“denge”ve“simetri”alt kriterlerinde mevcut olduğunu göstermektedir. 7 farklı seviyede Debranding stratejisi potansiyeli tespit edilen çalışmamızda; potansiyeli en yüksek olan futbol kulübünün“Eintracht Frankfurt”, en düşük olan futbol kulübünün“FC Bayern München”olduğu görülmektedir. Ayrıca, Debranding stratejisi potansiyelinin yüksek olduğu futbol kulüplerinin“İngiltere-Premier League”,“Almanya-Bundesliga”ve“Fransa-Ligue 1”temsilcileri olduğu; Debranding stratejisi potansiyelinin düşük olduğu futbol kulüplerinin ise İspanya- La Liga Santander, İtalya- Serie A temsilcileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of brands to communicate with other distinctive corporate identity elements without using the brand name, which is one of the most important corporate identity elements in every environment and in every condition where they communicate with their target audience, especially in marketing communication activities, is expressed as“Debranding”. Debranding is a strategy that brands with high brand value use periodically or permanently to prove or reinforce their power. The aim of our study is to measure and compare Debranding strategy potentials of football clubs, which are accepted as sports brands, through their logos, which are corporate identity elements. The 25 football clubs representing 5 different football leagues in the“Brand Finance Football 50 2022”report, which determines the strongest and most valuable football clubs globally, constitute the sample of our study. Information about the logos of football clubs representing the sample group was obtained by document analysis method. Content analysis was applied by coding the information about the logos within the framework of the design features that support the Debranding strategy. The findings of our study show that the Debranding strategy potentials of football club logos are generally present in the“balance”and“symmetry”sub-criteria under the“harmony”main criterion. In our study, in which 7 different levels of Debranding strategy potential were identified; It is seen that the football club with the highest potential is“Eintracht Frankfurt”and the football club with the lowest is“FC Bayern München”. In addition, football clubs with high Debranding strategy potential are representatives of“England-Premier League”,“Germany-Bundesliga”and“France-Ligue 1”; It has been determined that the football clubs with low debranding strategy potential are Spain-La Liga Santander, Italy- Serie A representatives.