Hastane yöneticilerin Covid-19 pandemisi kriz yönetimi tutumlarının değerlendirilmesi: Trabzon ili örneği
Evaluation of hospital managers' attitudes on Covid-19 pandemic crisis management: An application in Trabzon province
- Tez No: 796345
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada hastanelerde çalışan yöneticilerin COVID-19 pandemisi kriz yönetimine ilişkin bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın evrenini Trabzon il merkezinde ikinci ve üçüncü basamak yataklı sağlık hizmeti veren 5 hastanede farklı pozisyonlarda görev yapmakta olan 158 yönetici oluşturmuştur. Örnekleme yapılmadan yöneticilerin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Otuz yöneticinin izinli, raporlu olması ve araştırmaya katılmak istememesi nedeniyle, çalışma 128 katılımcı ile tamamlanmıştır. Veriler Kriz“Yönetim Ölçeği”, araştırmacılar tarafından geliştirilen,“Kişisel Bilgi Formu”ve“COVID-19 Pandemisi Yönetimi Bilgi, Tutum ve Beceri Anket Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 23 istatistik analiz programı kullanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk Shapiro- Wilk testi ile incelenmiştir. İkili gruplarda normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, üç ve üzeri gruplarda normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Normal dağılmayan veriler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı, çoklu yanıtlara göre kriz yönetimi puanının karşılaştırılmasında Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the knowledge and attitudes of managers working in hospitals regarding the COVID-19 pandemic crisis management. The universe of this descriptive study consisted of 158 managers working in different positions in 5 hospitals providing secondary and tertiary lines inpatient health services in the city center of Trabzon. All managers were included in the study without sampling. The study was completed with 128 participants, as thirty managers were on leave, on a report and did not want to participate in the research. The data were collected using the Crisis“Management Scale”, the“Personal Information Form”developed by the researchers, and the“COVID-19 Pandemic Management Knowledge, Attitude and Skill Questionnaire”. SPSS 23 statistical analysis program was used in the analysis of the data. The comliance with the normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. The Mann-Whitney U test was used to compare the data that was not normally distributed in paired groups, and the Kruskal Wallis test was used to compare the data that was not normally distributed in groups of three or more. Spearman's rho correlation coefficient was used to analyze the relationship between data that was not normally distributed, and Bonferroni correction was used to compare the crisis management score according to multiple responses.