Balat semtindeki başlıca gastronomi işletmelerinin başarı öyküleri ve güncel problemleri
A study on the success stories and current problems of gastronomy bussiness in Balat district
- Tez No: 796349
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Balat, İstanbul şehrinin Fatih ilçesinin Haliç kıyılarında yer alan tarihi bir semttir. Aslen zindan bölgesi olarak kurulmuştur. Tarihi süreçte Yahudi, Rum, Ermeni, Müslüman, Türk, Arap ve Fars gibi farklı kültürlere ve inançlara sahip insanların bir arada, barış ve hoşgörü içinde yaşadığı kozmopolit bir yer olmuştur. Zamanla gayrimüslim unsurlar azalmıştır. Pek çok eski sinagog, kilise ve cami bölgede yaşayan hoşgörü kültürünün varlığının ezeli ve ebedi şahitleridir. Farklı kültürler, farklı yemek kültürlerini de beraberinde getirmiştir (Günümüzde bunların çoğunun mevcudiyeti ortadan kalkmıştır). Özellikle gayrimüslim unsurların yoğunluğu, bölgede çeşitli meyhanelerin kurulmasının en geçerli gerekçelerindendir. Yeni gastronomi işletmeleriyle birlikte, bu gün halen hayatta olan ve yüz yılı aşkın süredir hizmet gösteren birkaç gastronomi işletmesi bu bölgede mevcuttur. Müzayede ve mezat salonlarının da bölgede toplanmasının sınırlı etkisi göz önüne alınmak üzere, kendine has kültürel yapısı ile dizi, film ve klip çekimleri sonucunda tanınırlığı artan Balat; günümüzde cazibe merkezi semtlerden biri olarak, geleceğin gözde turizm destinasyonlarından olmaya aday bir bölge haline gelmiştir. Bu yönüyle Balat, başlı başına önemli bir gastro-ekonomik lokasyon özelliği taşımaktadır. Bu tezde, günümüzde Balat'ta yerleşik gıda işletmelerinin sorunlarına ve çözüm önerilerine yer verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Balat is a historical district located in Fatih district of İstanbul Province. It was originally established as a dungeon area. In the historical duration it has been a cosmopolitan place where people from defferent cuntures and beliefs such and jews, Greeks, Ermenians, Ortadoks, Muslims, Turks, Arabian, Iranian live together in peace and tolarence. Over-time non-Muslim elements decreased. Many old synagogues, churches and mosques are ethernal witnesses of the existence of the culture of tolarence living in the region. Different cuntures have brought different food cultures withe them (Most of these are now out of existence). Especeiallt the density of non-Muslim elements is one of the most valid reasons fort he establishment, there are more than one gastronomy establishment that are still alive today and have been serving for more than a hundred years in the region. Balat, wich is known for it's auction and auction halls, it's culrural structure and the shooting of TV serias, movies and music clips has become a candidate to be one of the favorite tourism destination of the future as one of the centers of attraction today. With this aspect, Balat gains the characteristic of a gastro-economic location on it's own. In this thesis, it's aimed to include the problems and solutions proposals of the food businesses located in Balat.