Tolerable and invisible: Irregular employment of Uzbek migrants in restaurants in the Balgat district of Ankara before and during covid-19 pandemic
Tolere edilen ve göze görünmeyen: COVID-19 pandemisi öncesi ve esnasında Özbek göçmenlerin Ankara'nın Balgat semtindeki restoranlarda düzensiz istihdamı
  1. Tez No: 878851
  2. Yazar: GİZEM SÖNMEZ AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ekonomik küreselleşme ve buna bağlı olarak piyasaların deregülasyonu, tüm dünyada işgücü piyasasının katmanlılaşmasına ve sosyal eşitsizliklere katkıda bulundu. Bunun sonucu olarak, eşi benzeri görülmemiş bir uluslararası işçi hareketinin bulunduğu küresel göç sistemlerine giderek daha fazla ülke katılmaktadır. Bu süreçte, iş fırsatlarının mevcut yapısı, göçmen işgücüne olan talep ve devletlerin tanımladığı kısıtmalar ve esneklikler, göçmen işçilerin göç kararlarının ve istihdam koşullarının ana belirleyicisi olarak karşımıza çıkar. Türkiye'de esnek vize politikaları ve işgücü piyasasının artan kayıtdışılığı, ülkeye düzensiz işgücü göçü akışını yönelten temel faktörlerdir. Türkiye'nin vize muafiyeti tanıdığı ülkeler arasında yer alan Özbekistan, bozulan ekonomiyle başa çıkmanın yollarını aramak zorunda kalan büyük bir işgücü kaynağına sahiptir. Önceden Özbek göçmen işçilerin başlıca hedef ülkeleri Rusya ve Kazakistan olsa da, 2010'ların ortalarından itibaren göç hareketinin yönü daha çok Türkiye'ye dönmüştür. İlginçtir ki, Ankara'nın belirli yerlerinde Özbek göçmenlerin restoranlarda çalıştığını görmek daha mümkün hale gelmiştir. Düzensiz statülerine rağmen sektördeki boşluğu çok özgün bir şekilde doldurmaktadırlar. Bu gözlemle ve COVID-19 pandemisinin etkisi altında, bu tezde düzensiz göçmenler ve işverenleri odaklı nitel bir saha araştırması yapılarak Ankara'nın Balgat semtindeki restoran sektörünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Restoran sahiplerinin Özbekleri neden tercih ettiği ve Özbek göçmenlerin neden restoranlarda çalışmayı tercih ettiği, pandeminin etkileriyle birlikte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic globalization and consequent deregulation of markets contributed to the labor market segmentation and social inequalities all around the world. As a result, increasingly more countries have taken part in global migration systems in which the international labor movement has been unprecedented. In this process, the existing structure of job opportunities, the demand for migrant labor, and the restrictions and flexibilities defined by states appear to be the main determinants for migration decisions of and employment conditions for labor migrants. In Turkey, flexible visa policies and increased informalization of labor market are the main factors directing irregular labor migration flows to the country. Among the nations which Turkey grants visa exemption, Uzbekistan has an excessive labor resource which is compelled to search for ways to cope with the deteriorating economy. Although previously Russia and Kazakhstan were the main destination countries for Uzbek labor migrants, their direction turned more towards Turkey since mid-2010s. Interestingly, it became more possible to see Uzbek migrants in certain parts of Ankara working in restaurants. Despite their irregular status, they fill the gap in the sector in a very unique way. With this observation and under the influence of COVID-19 pandemic, it is aimed in this thesis to examine the restaurant sector in Balgat district of Ankara by conducting a qualitative field research that focuses on irregular migrants and their employers. Why restaurant-owners prefer Uzbeks and why Uzbek migrants prefer to work in restaurants are discussed together with the impacts of the pandemic.