Prediction of gender based violence in Iraq using data mining and artificial intelligence
  1. Tez No: 796366
  2. Yazar: LAYTH RAFEA ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Cinsiyete Dayalı Şiddet (GBV) dünya çapında en kritik belalardan biri haline geliyor. Hükümetler ve sosyal kuruluşlar, kaynaklarını bu iplikle mücadele etmek ve onu büyük ölçüde ortadan kaldırmak için kullanırlar. Irak'ta GBV, yerel geleneklerin ve İslami talimatların yetkilileri bu tür her türlü şiddeti sona erdirmeye sıkı bir şekilde teşvik ettiği yeni bir sosyal şiddet biçimi olarak görülüyor. Sosyal medya ortamlarında insanlar düşüncelerini, duygularını, günlük yaşamlarının her detayını paylaşıyor; bu nedenle, sosyal medya statükodaki en zengin veri kaynağı olarak kabul edilir. Bu nedenle, GBV ile mücadele sosyal ağlardan başlamalı ve gerekli önlemleri almak ve bu tür risklerin oluşmasını önlemek için insanların yönelimini belirlemelidir. GBV mağdurlarına ilişkin doğru tahminler sağlamaya yönelik mevcut çabalara ve yoğun hükümet girişimlerine rağmen, bu tehdit hala bir sorundur ve onu ortadan kaldıracak doğru metodolojiyi bulmak için daha fazla katkıya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bu çalışmayı, küresel ve güvenilir bir sosyal ağ olarak Twitter'dan ithal edilen büyük veri setini kullanarak Irak'ta GBV'yi tahmin etmek için veri madenciliği ve Yapay Zeka tekniklerini kullanmaya adıyorum. Bu çalışmada, 01 Ocak 2021'den 31 Aralık 2021'e kadar Irak için bir tweet veri kümesinde GBV'yi tahmin etmek için her türden makine öğrenimi sınıflandırma modellerini ve ANN derin öğrenme yöntemlerini kullandım.
Özet (Çeviri)
Gender Based Violence (GBV) is becoming one of the most critical scourges worldwide. Governments and social organizations invest their resources to fight this thread and eliminate it drastically. In Iraq, GBV is considered a new form of social violence where local traditions and Islamic instructions are tightly encouraging authorities to end up any kind of such violence. In social media environments people are sharing their thoughts, emotions, and every detail of their daily lives; therefore, social media is considered the richest source of data in the status quo. Hence, fighting the GBV must be starting from social networks and identify the people's orientation to take the required actions and prevent any occurrence of such risks. Despite the current efforts and intensive governmental attempts to provide accurate predictions regarding GBV victims, this threat is still a problem and it needs more contributions to find out the right methodology to eliminate it. Therefore, I'm dedicating this work to use the data mining and Artificial Intelligence techniques to predict GBV in Iraq using big dataset imported from Twitter as a global and reliable social network. In this work, I used all types of machine learning classification models plus ANN deep learning methods to predict GBV on a tweets' dataset for Iraq for the period January 01st 2021 until December 31st, 2021.